fbpx
Wydrukuj tę stronę
Nawozy azotowe: ANWIL wznawia produkcję fot. ANWIL

Nawozy azotowe: ANWIL wznawia produkcję

Napisał  Sie 29, 2022

Po tym jak przed kilkoma dniami z powodu wysokich cen gazu wstrzymana została produkcja nawozów, na rynku pojawiły się sygnały, że ta decyzja niesie konsekwencje nie tylko dla rolnictwa.

Okazało się bowiem, że produkcja nawozów azotowych jest ściśle powiązana z wytwarzaniem między innymi dwutlenku węgla C02, niezbędnego do wytwarzania żywności czy też napojów gazowanych, w tym piwa. Poza spółką ANWIL S.A. produkcję nawozów sztucznych dla rolnictwa wstrzymała również Grupa Azoty.

Anwil poinformował dziś w specjalnym komunikacie prasowym, że pomimo trudnych warunków ​makroekonomicznych, ANWIL z Grupy ORLEN podjął decyzję o wznowieniu produkcji nawozów azotowych, dodając, że robi to w trosce o zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz ochrony zdrowia Polaków. Decyzja o produkcji nawozów jest jednoznaczna z zapewnieniem dostarczania surowego CO2, który po przetworzeniu wykorzystywany jest m.in. w produkcji żywności oraz przemyśle farmaceutycznym. ANWIL zapewnia też, że na bieżąco monitoruje sytuację na rynku i podejmuje działania, które uwzględniają zarówno wyzwania biznesowe, jak i społeczną odpowiedzialność firmy.

- Bezprecedensowy wzrost cen gazu uderzył w branżę nawozową nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. ANWIL, jako jedna z nielicznych firm, przez dłuższy czas utrzymywał ciągłość produkcji, aby zapewnić dostępność nawozów na polskim rynku. Jej wstrzymanie wynikało wyłącznie z przesłanek biznesowych, niezależnych od Grupy ORLEN. Widzimy jednak olbrzymie zapotrzebowanie ze strony branży spożywczej, ale też medycznej, w tym transplantologii na skroplony CO2 oraz suchy lód. Mając na uwadze potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce zdecydowaliśmy o uruchomieniu instalacji nawozowych, co umożliwi przywrócenie również dostaw półproduktu wytwarzanego we włocławskim zakładzie produkcyjnym - surowego CO2. Podejmiemy przy tym działania, aby ograniczenia wynikające z wysokich cen gazu miały możliwie minimalny wpływ na Grupę ORLEN – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

CO2 jest to produktem ubocznym, który powstaje w trakcie procesu produkcji nawozów azotowych. ANWIL nie jest jego dystrybutorem, jednak ANWIL podjął rozmowy z kontrahentem, jedynym odbiorcą tego produktu, których celem jest zabezpieczenie dostaw surowego CO2 i wykorzystanie go do produkcji i realizacji dostaw dla branż i sektorów kluczowych dla życia publicznego w Polsce, w szczególności mających znaczenie dla życia, zdrowia, bezpieczeństwa publicznego oraz zapewnienia dostępności towarów na rynku. Spółka ANWIL zapewnia odbiór surowego CO2 w ciągu najbliższych 48 godzin.

W komunikacie ORLEN S.A. pojawiła się też wzmianka o cenach nawozów po wznowieniu produkcji, która będzie odzwierciedlała aktualną cenę gazu ziemnego oraz uwarunkowania rynkowe.

- Jednocześnie ANWIL oczekuje na ustabilizownie się sytuacji na rynku gazu oraz wypracowanie rozwiązań wspierających branżę nawozową – podsumowuje spółka.

(rpf) pp / Źródło: AWNIL

Udostępnij: