fbpx
Montaż paneli fotowoltaicznych — jak wybrać firmę? fot. Materiały partnera / Źródło: pexels.com

Montaż paneli fotowoltaicznych — jak wybrać firmę?

Napisał  Sie 29, 2022

Proces przejścia na energię słoneczną może wydawać się skomplikowany, dlatego warto zatrudnić odpowiednich specjalistów, aby uczynić go szybkim i prostym. Na co zwrócić uwagę wybierając firmę, która dokona montażu wysokiej jakości paneli słonecznych? Poznaj kilka wskazówek. / materiały partnera

Certyfikaty i wiedza specjalistyczna

Upewnij się, że wybrany instalator posiada certyfikat i wszelkie wymagane pozwolenia do montowania instalacji fotowoltaicznych. Zapytaj, czy będą korzystać z podwykonawców w Twoim projekcie i zweryfikuj również referencje ewentualnych podwykonawców.

Szukaj instalatorów, którzy mają doświadczenie w instalowaniu sprzętu słonecznego i znają się na wszystkich aspektach tego procesu. Dobrą zasadą jest współpraca z firmami, które mają co najmniej trzyletnie doświadczenie. Zapytaj, jak długo działają i ile zainstalowali systemów energii słonecznej. Nie bój się zadawać pytań, np.: Jakich modułów używają i dlaczego? Czy mogą jasno wyjaśnić, do jakich form wsparcia finansowego jesteś uprawniony i jak one działają? Co mogą powiedzieć o zasięgu gwarancyjnym, jeśli po instalacji wystąpi problem z komponentem lub systemem energetycznym?

Przejrzystość

Praca wykonywana w Twoim domu nie powinna stanowić żadnej tajemnicy. Instalator powinien być z Tobą szczery w sprawie całego procesu i być gotów odpowiedzieć na wszystkie pytania w dowolnym momencie. Ponadto, jeśli Twój instalator korzysta z podwykonawców, upewnij się, że wiesz, które części projektu będą obsługiwać i jaki nadzór zapewni Twój instalator.

Rozwiązywanie problemów z dachem

Kiedy zatrudniasz firmę do instalacji systemów fotowoltaicznych, jedną z pierwszych rzeczy, które powinni ocenić, jest stan Twojego dachu. Zapytaj instalatora, czy zaleca uprzednią naprawę dachu. Upewnij się również, że masz jasność co do tego, kto jest odpowiedzialny za uszkodzenia dachu, które mogą wystąpić lub ewentualne przeciekanie. Większość pokryć ma wystające rury wentylacyjne. Niektórzy instalatorzy umieszczają panele tak, aby pasowały do tych otworów, ale możesz nie chcieć takiego rozwiązania ze względu na to, jak wygląda.

Jeśli przed instalacją naprawiasz dach i masz wystające otwory wentylacyjne, możesz zapytać, czy można je przenieść w miejsce, w którym nie będzie paneli słonecznych. Jeśli nie, poproś dekarza o zastąpienie wystających rur wentylacyjnych niskoprofilowymi otworami wentylacyjnymi, które zmieszczą się pod panelami słonecznymi. Poproś instalatora o uwzględnienie w swojej ofercie wszelkich ewentualnych napraw dachu i przeniesienia wentylacji.

Reputacja i referencje

Dokładnie przeczytaj opinie byłych klientów firmy, którą wybrałeś. Większość instalatorów w dzisiejszych czasach posiada strony internetowe lub chociaż wizytówki w Google. Sprawdź, co piszą inni klienci, zwróć uwagę na często powtarzające się elementy oraz na to, co według Ciebie jest ważne w trakcie całego procesu. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zawsze warto skontaktować się z firmą i spróbować je wyjaśnić. Sposób odpowiedzi na pytania o negatywne opinie także powinien dostarczyć wielu przydatnych informacji o instalatorze.

Porozmawiaj z przyjaciółmi i sąsiadami

Na rynku instalacji fotowoltaicznych istnieje duża konkurencja, wiele firm powstało niedawno. Jeśli masz wątpliwości, komu zaufać na tak zatłoczonym rynku, skontaktuj się ze znajomymi, którzy korzystali z takich usług. Dowiesz się, czego nauczyli się z tego doświadczenia i na co zwróciliby uwagę już po przejściu całego procesu instalacji. Może się okazać, że masz większe zaufanie do bezpośrednich opinii sąsiada niż do przeglądania recenzji online.

Ceny

Instalatorzy mogą mieć różne stawki za tę samą pracę, dlatego ważne jest porównywanie ofert wielu firm. Większość doświadczonych instalatorów przyjrzy się Twojemu domowi, a następnie przedstawi propozycję cenową na podstawie wielkość domu, zużycia energii i innych czynników. Aby porównać ceny, przekształć swoją ofertę na koszt za wat. Możesz to obliczyć, dzieląc koszt systemu przez jego moc w watach. Ponieważ wydajność jest mierzona w kilowatach (kW), pomnóż liczbę kW w systemie przez 1000, a następnie podziel koszt systemu przez tę liczbę.

Electro Control – lider na rynku energii odnawialnej – oferuje na swojej stronie kalkulator instalacji fotowoltaicznej, który na podstawie np. rocznego kosztu zużycia obliczy moc, jaką powinien mieć Twój system oraz sugerowaną liczbę modułów. Na tej podstawie możesz oszacować koszt całego systemu.

(rpf) materiał partnera

Udostępnij: