fbpx
Wydrukuj tę stronę
1/3

W oborze leżały padłe zwierzęta. 64-latek trafił do aresztu za znęcanie się nad zwierzętami

Napisał  Sie 30, 2022

Gdy na miejsce zgłoszenia dotarli policjanci, ich oczom ukazał się przerażający widok, wewnątrz budynku znajdowały się trzy padłe sztuki bydła, w stanie znacznego rozkładu oraz pięć żywych, pozostawionych bez dostępu do wody i odpowiedniej ilości pożywienia.

Zgłoszenie o padłym bydle znajdującym się w jednym z gospodarstw wpłynęło do oficera Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie w dniu 25 sierpnia 2022 roku. Do gospodarstwa położonego na terenie gminy Zabrodzie (województwo mazowieckie, powiat wyszkowski) natychmiast wysłano patrol Policji, który na miejscu stwierdził woń rozkładającej się padliny. Po sprawdzeniu zabudowań gospodarczych okazało się, że znajdowały się tam trzy padłe sztuki bydła, będące w stanie znacznego rozkładu oraz pięć żywych zwierząt, ale bez dostępu do wody i wystarczającej ilości pożywienia.

- Widok był naprawdę przerażający, bowiem zwierzęta bytowały w  niewłaściwych warunkach, pozostawione w odchodach, w stanie rażącego zaniedbania i niedożywienia. Po potwierdzeniu informacji na miejsce została skierowana grupa dochodzeniowo-śledcza, technik kryminalistyki, którzy wykonywali czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wyszkowie – informuje młodszy aspirant Wioleta Szymanik z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie.

Na miejscu pojawili się także przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej i Urzędu Gminy Zabrodzie, a padłe zwierzęta, z uwagi na ich znaczny stopień rozkładu, zostały przekazane do natychmiastowej utylizacji.

Pozostałe przy życiu zwierzęta (pięć sztuk bydła i dwa psy) zostały odebrane gospodarzowi decyzją Inspekcji Weterynaryjnej, przewieziono je w bezpieczne miejsce.

Za swoje postępowanie 64-letni mieszkaniec gminy Zabrodzie, zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, odpowie teraz za  znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Grozi mu  kara do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd podjął decyzję, że najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie.

Wraz z policjantami apelujemy, aby osoby, które posiadają wiedzę o miejscach, gdzie znajdują się niedożywione i zaniedbane zwierzęta, zgłaszały tego rodzaju sytuacje do lekarza weterynarii, właściwego urzędu gminy lub Policji.

(rpf) pp / Źródło: KPP w Wyszkowie

Udostępnij: