fbpx

Do 2 września złóż wniosek o pomoc - 100 tys. zł na ochronę przed ASF

Napisał  Wrz 01, 2022

Rolnicy planujący inwestycje chroniące gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń ASF, jeszcze tylko do 2 września mogą ubiegać się o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Do 1 września 2022 roku rolnicy, którzy planują inwestycje chroniące przed afrykańskim pomorem świń, złożyli 33 wnioski.

Wsparcie adresowane jest do dwóch grup. Pierwszą z nich są rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą co najmniej 50 świń bądź zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowe w ramach wariantu 7.4 Zachowanie lokalnych ras świń, i chcą przeprowadzić inwestycje chroniące gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń, czyli ASF. Druga grupa to spółki wodne lub ich związki, w których większość członków stanowią rolnicy, lub w których więcej niż połowę zmeliorowanych gruntów rolnych objętych działalnością spółki posiadają rolnicy.

W przypadku rolników, którzy chcą inwestować w ochronę gospodarstw przed ASF, ARiMR oferuje pomoc w wysokości do 100 tys. zł. Maksymalny poziom refundacji wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji. Dofinansowanie można otrzymać m.in. na utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej; wyposażenie gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji; budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy dla świń; zakup silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie i wykonanie robót związanych z jego posadowieniem; przebudowę czy remont, które doprowadzą do utrzymywania świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach czy wykonanie ogrodzenia chlewni. 

Wnioski od 7 lipca do 2 września 2022 roku są przyjmowane przez oddziały regionalne i biura powiatowe ARiMR. Dokumenty można składać osobiście lub przez upoważnioną osobę, nadać przesyłką rejestrowaną w placówce pocztowej bądź w formie elektronicznej na skrzynkę podawczą ePUAP.

(rpf) kp / Źródło: ARiMR

Udostępnij: