fbpx
1/3

Ominął ciągnikiem opuszczone rogatki - omal nie wjechał pod nadjeżdżający pociąg

Napisał  Wrz 04, 2022

O zachowanie szczególnej ostrożności podczas zbliżania się i przejeżdżania przez przejazd kolejowy apeluje od dawna Policja, prowadzone są specjalne akcje mające zwrócić uwagę na zasady bezpiecznego przejazdu i zachowania się podczas zamkniętych rogatek.

Przekazywane co jakiś czas informacje prasowe ze zdjęciami i filmami przedstawiającymi niebezpieczne zachowania na przejazdach kolejowych wzbudzają przerażenie, bowiem w starciu z nadjeżdżającą lokomotywą żaden pojazd nie ma szans, a efekt to najczęściej zmasakrowany pojazd i ofiary śmiertelne.

Zdarzenie przyprawiające o dreszcze miało miejsce 14 sierpnia 2022 roku na przejeździe kolejowo-drogowym w Kletni (woj. Lubelskie, powiat rycki, gmina Stężyca) kierujący ciągnikiem rolniczym zignorował sygnalizację i opuszczone rogatki, które ominął, powodując zagrożenie. Przed katastrofą uchroniło go to, że w ostatniej chwili zdołał skręcić i uniknąć zderzenia z nadjeżdżającym właśnie pociągiem.

Załączone zdjęcia publikujemy ku przestrodze oraz przypominamy, że włączone czerwone światło na sygnalizatorze, to informacja dla wszystkich użytkowników drogi, że do przejazdu zbliża się pociąg i nie wolno już przejeżdżać przez tory. Ponadto, kierowcy i rowerzyści powinni pamiętać, że:

- Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
- Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
- Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.

Dodatkowo, przypominamy o zasadach korzystania z Żółtych Naklejek PLK, które mogą uratować życie i zapobiec wypadkom. Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu; numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.

(rpf) jp / Źródło: PKP/ PLK

Udostępnij:
Niebezpieczny manewr