fbpx
Premier Mateusz Morawiecki przemawiający podczas konferencji fot. MRiRW

Morawiecki: Polska wieś jest fundamentem polskiej gospodarki, jest ostoją polskiej kultury

Napisał  Wrz 04, 2022

Polski Krajowy Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023–2027 został zatwierdzony przez Komisję Europejską, a Polska znalazła się wśród pierwszych 7 krajów, które mają już swoje plany zatwierdzone.

2 sierpnia 2022 roku premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Henryk Kowalczyki wraz z komisarzem ds. rolnictwa Unii Europejskiej Januszem Wojciechowskim zorganizowali konferencję w sprawie zatwierdzenia Planu.

Konferencja odbyła się w gospodarstwie rolnym Agnieszki i Dariusza Piętków w Kolonii Pogorzel (województwo mazowieckie, powiat otwockim, gmina Osieck).

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że polskie rolnictwo w pełni wpisuje się w obecną strategię rolnictwa Unii Europejskiej.

– Jesteśmy w gospodarstwie, które jest przykładem skracania drogi od pola do stołu – powiedział premier, przypomniał jednocześnie o podjętych już i zrealizowanych działaniach na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, w tym m.in. o dopłatach do nawozów czy wyrównania poziomu dopłat bezpośrednich dla około 97 proc. gospodarstw rolnych w Polsce.

– Polska wieś jest fundamentem polskiej gospodarki, jest ostoją polskiej kultury – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że w zatwierdzonym przez Komisję Europejską Planie 17 mld euro przeznaczonych zostanie na płatności bezpośrednie.

– Zwracam uwagę na znaczące wsparcie dla młodych rolników, którzy przez pięć lat będą otrzymywali zwiększone płatności bezpośrednie – powiedział Henryk Kowalczyk, zwracając uwagę na znaczące wsparcie sektora hodowlanego, do którego, w ramach dopłat do dobrostanu zwierząt, ostatecznie dwukrotnie zwiększono ilość środków finansowych.

– Rolnictwo, które jest komplementarne, gdzie rozwija się harmonijnie produkcja roślinna i produkcja zwierzęca, jest tym modelem rolnictwa, do którego dąży dziś Unia Europejska – podkreślił szef resortu rolnictwa.

– Chcielibyśmy, aby w jak największym zakresie wartość dodana pozostała u rolnika. Tak, jak tutaj – w gospodarstwie, w którym gościmy, gdzie dodatkowo jest jeszcze przetwórstwo – dodał wicepremier.

Obecny na konferencji Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zwrócił uwagę, że decyzja wykonawcza KE z 31 sierpnia tego roku, która zatwierdziła w sposób formalny polski Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023–2027, stawia Polskę w gronie pierwszych siedmiu państw, które taką decyzję otrzymały. Oprócz Polski zatwierdzone plany mają: Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Portugalia i Hiszpania.

– Bardzo dużo zyskają gospodarstwa hodowlane, gdyż w ramach różnych dopłat przeznaczone będzie dla nich blisko 4 mld euro – powiedział komisarz Janusz Wojciechowski, podkreślając przy tym bardzo dobrą współpracę z rolnikami, w tym z przedstawicielami hodowców zwierząt.

Komisarz Janusz Wojciechowski przypomniał ponadto, że to w ramach krajowych Planów Strategicznych dla WPR na lata 2023–2027 każdy kraj sam określa swoja ścieżkę rozwoju.

– Oczywiście w tych latach będą możliwe pewne korekty planów – dodał komisarz Janusz Wojciechowski.

Gospodarstwo rolne Agnieszki i Dariusza Piętków w którym odbyła się konferencja, jest prowadzone od 2005 roku. To 70-hektarowe gospodarstwo jest nastawione od początku na produkcję mleka a produkcja roślinna prowadzona jest na potrzeby hodowli bydła mlecznego.

Na gruntach ornych na powierzchni około 17 ha uprawione są zboża: żyto, pszenżyto, owies, mieszanka zbożowa jara. Trwałe użytki zielone stanowią 70 proc. wszystkich użytków rolnych.

Poza produkcją mleka, państwo Piętkowie samodzielnie przetwarzają pozyskiwany surowiec we własnym gospodarstwie, a ich stado składa się z 30 sztuk krów mlecznych oraz 30 sztuk młodzieży. Pozyskiwane z własnego odchowu jałówki przeznaczone są na remont stada, a byczki sprzedawane są w wieku do 1 miesiąca.

W tym gospodarstwie duża wydajność nie stoi na pierwszym miejscu, a gospodarze stawiają na szeroko rozumiany dobrostan zwierząt, które od maja do listopada przebywają na pastwiskach, natomiast system żywienia oparty jest na zielonce, sianie i sianokiszonce.

Pomysł na budowę serowarni zrodził się po szkoleniu zorganizowanym przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, gdzie rolniczka dowiedziała się o środkach PROW na małe przetwórstwo. Zapadła decyzja o budowie małego zakładu w ramach działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej (MOL), w zakresie przetwórstwa mleka.

Część środków finansowych na jego budowę pozyskano w funduszy unijnych w ramach PROW 2014–2020, działania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”. Dziś gospodarstwo dysponuje nowoczesną linią technologiczną do przerobu mleka w nowoczesnym, oddzielnym budynku spełniającym wymogi weterynaryjne i sanitarne.

Rocznie w gospodarstwie produkowanych jest około 200 tys. litrów, z czego 30 proc. trafia do własnego zakładu przetwórstwa. Dzienny przerób mleka wynosi 400 litrów.

Asortyment produktów stale się powiększa. Wytwarzanych jest około 20 smaków serów podpuszczkowych. Produkowane są sery dojrzewające, sery kwasowo-podpuszczkowe, twarożki, jogurty naturalne, kefiry, masło i maślanki. Surowiec, który nie trafia do przetwórstwa, dostarczany jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Garwolin.

(rpf) pp / Źródło: MRiRW

Udostępnij: