fbpx
Minimalna cena skupu za buraki cukrowe w spółkach Polski Cukier została ustalona na kwotę 46 euro fot. Paweł Pąk

Cena minimalna za buraki w Krajowej Grupie Spożywczej - „Polski Cukier” ustalona na 46 euro

Napisał  Wrz 04, 2022

Rada Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy Krajowej Grupie Spożywczej S.A. podczas posiedzenia negocjacyjnego, które odbyło się w dniu 23 sierpnia 2022 roku, uzgodniła z Zarządem Spółki podwyższenie ceny za buraki kontraktowane w roku gospodarczym 2022/23.

Za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16% Plantatorzy dostarczający buraki do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. w 2022 roku otrzymają zapłatę w kwocie netto nie mniejszej niż 46 euro za 1 tonę. Jest to kwota na którą składa się cena podstawowa 37 €/t i świadczenie gwarantowane w kwocie 9 €/t (zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru).

Podwyższona została też cena za buraki nadwyżkowe - do kwoty 120 zł netto za tonę. KGS Polski Cukier informuje, że w kampanii 2022/2023 obowiązywał będzie mechanizm reklasyfikacji buraków nadwyżkowych, co pozwoli na rozliczenie części dostarczonych nadwyżek w cenie buraków kontraktowanych.

Spółka zapewnia też, że uważnie obserwuje dynamicznie rozwijającą się sytuację na rynku rolnym w kraju i Europie i regularnie uczestniczy w spotkaniach z Plantatorami, którzy są najważniejszymi partnerami biznesowymi Spółki, której władze uważają, że cukrownie należące do koncernu „Polski Cukier” już od wielu lat oferują polskim Plantatorom najwyższe stawki.

Każdy z Plantatorów – jak podkreśla spółka - poza najwyższą stawką w kraju za dostarczone buraki cukrowe, może także liczyć na szereg działań wspierających ze strony Cukrowni, takich jak:
- zaopatrzenie w rolnicze środki produkcji,
- szkolenia agrotechniczne,
- promocyjne programy ochronne oraz wsparcie Funduszu Pomocowego w przypadku zaistnienia niekorzystnych zjawisk meteorologicznych, chorób roślin czy ataku szkodników, z czego w ostatnich latach skorzystała znaczna ilość Plantatorów,
- doradztwo wyspecjalizowanych agrotechników i inspektorów surowcowych.

(rpf) pp / Źródło: KGS Polski Cukier

Udostępnij: