fbpx
Bezpieczeństwo żywnościowe a wojna w Ukrainie. Czy grozi nam głód? fot. MRiRW

Bezpieczeństwo żywnościowe a wojna w Ukrainie. Czy grozi nam głód?

Napisał  Wrz 07, 2022

– Niepokoi mnie postawa państw europejskich w sprawie korytarzy solidarnościowych do transportu ukraińskiego zboża – powiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas panelu dyskusyjnego, który odbył się na odbywającym się Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

W dyskusji wziął udział również m.in. Mykola Solskyi, minister polityki rolnej i żywności Ukrainy oraz Iulian Chifu, doradca premiera ds. bezpieczeństwa i spraw strategicznych Rumunii.

Kwestia tranzytu ukraińskich zbóż przez Polskę

Niestety nie ma żadnego wsparcia technicznego, które pozwoliłoby na zwiększenie przepustowości na granicy polsko-ukraińskiej, a możliwości techniczne przeładunku są ograniczone i Polska nie jest w stanie zwiększyć przepustowości na przejściach granicznych. Henryk Kowalczyk zapewnił podczas forum, że strona polska cały czas podejmuje wiele działań, aby rozwiązać problemy dotyczące transportu ukraińskiego zboża przez Polskę. Zwrócił przy tym uwagę, że poza deklaracjami ze strony Unii Europejskiej i prezydenta USA nic w tej kwestii się nie zmieniło.

– Przez naszą granicę przeszło około miliona ton zbóż, ale to nie jest ilość, która by satysfakcjonowała wszystkich – przyznał szef resortu rolnictwa, dodając, że jest pełen niepokoju, jeśli chodzi o kwestię głodu na świecie, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, że brak korytarzy solidarnościowych i wsparcia technicznego na naszych przejściach granicznych z Ukrainą, a także susza na południu Europy oraz problemy ze zbożem w Indiach i niepewna sytuacja w Ukrainie, wymagają budowania alternatywnych, niezależnych od Rosji tras transportu zboża z Ukrainy.

– Lekceważenie problemu głodu może skutkować ewentualną falą migracji – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

- Temat bezpieczeństwa żywnościowego jest jednym z najważniejszych tematów, obok bezpieczeństwa energetycznego czy rozwoju gospodarczego, które są omawiane na Forum Ekonomicznym w Karpaczu – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

(rpf) pp / Źródło: MRiRW

Udostępnij: