fbpx
1/3

Kradli panele fotowoltaiczne z farmy – straty to ponad 400 tysięcy złotych

Napisał  Wrz 09, 2022

Wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł to obecnie temat numer jeden – rosnące koszty energii spowodowały, że rośnie zainteresowanie fotowoltaiką.

Niestety panele fotowoltaiczne wraz z infrastrukturą ustawione na polach w tzw. farmach wzbudzają również zainteresowanie złodziei.

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim dokonali zatrzymania trzech osób, które usłyszały zarzuty za włamanie i kradzież ponad 200 paneli z farmy fotowoltaicznej.

Do pierwszej kradzieży przeprowadzonej przez tę grupę doszło nocą z 5 na 6 maja 2022 roku, kiedy podejrzani weszli na zamknięty teren i włamali się do kontenera, zabierając ponad 250 sztuk paneli fotowoltaicznych, akcesoria do ich montażu, a także kilka sztuk falowników, których łączna wartość wynosiła ponad 360 tysięcy złotych. Jednak tej nocy kradzieży nie zgłoszono na policję, a funkcjonariusze dowiedzieli się o tym fakcie dopiero po kilku dniach.

Tej nocy nikt jednak nie wezwał policjantów, a o zdarzeniu śledczy dowiedzieli się dopiero po kilku dniach. Podejrzani próbowali także ukraść kolejne moduły, za co również odpowiedzą. Spłoszeni uciekli i podpalili busa z zapakowanymi panelami. Dzięki pracy operacyjnej funkcjonariuszy udało się dotrzeć do podejrzanych w południowej części województwa lubuskiego. Sąd na wniosek prokuratora zdecydował o tymczasowym areszcie. Śledczy nadal pracują nad sprawą.

Pierwsza zuchwałą kradzież bez konsekwencji, zachęciła złodziei do powrotu i próby kolejnej kradzieży, której chcieli dokonać nocą 17 maja 2022 roku. Udało im się zapakować do pełna samochód dostawczy, ale tym razem zauważył ich ochroniarz, który zawiadomił policję.

- Spłoszeni mężczyźni podpalili auto z modułami i uciekli. Chcieli ukraść 140 sztuk paneli, ale nie udało im się to. Spaleniu uległo 70 sztuk modułów wartych kilkadziesiat tysięcy złotych, które znajdowały się w aucie – informuje komisarz Grzegorz Jaroszewicz z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, dodając, że po informacji o zdarzeniu na miejscu pracowali śledczy wraz z technikiem. Funkcjonariusze zbierali materiał dowodowy. Nad sprawą pracowali kryminalni z gorzowskiej komendy. Policjanci intensywnie poszukiwali śladów i informacji, które doprowadziłyby ich do podejrzanych. Praca operacyjna przyniosła skutek i policjanci zatrzymali pod koniec sierpnia trójkę podejrzanych w wieku 51, 38 i 22 lat, mieszkańców Zielonej Góry i okolic. Mężczyźni byli zaskoczeni przez policjantów.

Prokurator po zebraniu niezbędnego w tej sprawie materiału dowodowego, przedstawił trójce podejrzanych zarzuty kradzieży z włamaniem oraz usiłowania popełnienia tego samego przestępstwa. Dodatkowo dwóch z nich odpowie za posiadanie narkotyków. Mężczyznom grozi do 10 lat więzienia. Po zebraniu materiału dowodowego prokurator wystąpił z wnioskiem o areszt, do którego przychylił się sąd. Nad sprawą nadal pracują funkcjonariusze śledczy.

(rfp) jp / Źródło: KMP Gorzów Wielkopolski

Udostępnij: