fbpx

Żywiec wieprzowy: VEZG podwyższa cenę o 5 centów

Napisał  Wrz 09, 2022

W poprzednim tygodniu ceny tucznika na niemieckiej dużej giełdzie VEZG pozostały bez zmian. Rekomendowana cena została podniesiona obecnie o 5 centów, do poziomu 2,1 euro za kg klasy E, czyli niemal 10 złotych.

Jest to rekordowa stawka na niemieckiej giełdzie, wynikająca przede wszystkim z niskiej podaży żywca na rynku. Dane światowe wskazują, że zarówno w Europie jak i w USA liczba loch mocno spadła, więc wszystko wskazuje, że trend zwyżkowy szybko się nie zmieni.

- Owszem, Chiny i Meksyk zwiększyły wielkość swoich stad podstawowych, jednakże nie są to wielkości, które rekompensują spadek u Nas i w Stanach Zjednoczonych. Innymi słowy, świń na świecie będzie mniej, a to będzie generować wyższe ceny przy takim samym zapotrzebowaniu na surowiec – ocenia Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.

Jeszcze przed rokiem cena za kilogram tucznika przekraczająca 10 złotych wydawała się niemożliwa, a obecnie niektóre zakłady oferują nawet 10,15 zł. Wzrosły też koszty i to na niespotykaną dotychczas skalę, co niestety nie zachęca do rozwoju produkcji. Wielu rolników z produkcji świń zrezygnowało i nie myśli o powrocie do hodowli trzody chlewnej. Skutecznie odstraszają ich koszty paszy, energii i paliwa.

- Optymistyczne jest to, iż Europejska wieprzowina, szczególnie z krajów dotkniętych ASF ma szansę wrócić na cześć rynków azjatyckich. Korea Południowa uznała w końcu europejski model regionalizacji produkcji, co pozwoli na powrót niektórych krajów na tamtejszy rynek, a co za tym idzie utrwali to trend cenowy dla wieprzowiny – podsumowuje Bartosz Czarniak.

(rpf) pp / Źródło: POLSUS

Udostępnij: