fbpx
Ruszyła kampania cukrownicza 2022/23 w Krajowej Grupie Spożywczej S.A. fot. KSC

Ruszyła kampania cukrownicza 2022/23 w Krajowej Grupie Spożywczej S.A.

Napisał  Wrz 12, 2022

W oczekiwaniu na tegoroczne plony buraka cukrowego, które maja być rekordowe, wystartowała kampania cukrownicza na sezon 2022/2023.

Jak wynika z prognoz, nie tylko plony buraków cukrowych, ale również produkcja samego cukru może okazać się w tym roku rekordowa, a 6 września bieżącego roku rozpalono piec wapienny w Cukrowni Malbork, gdzie długość kampanii przewidziano na 108 dni, zapowiada się więc jedna z dłuższych kampanii w historii tej cukrowni. Plany są ambitne, bowiem w Malborku planują przerobienie około jednego milion ton buraków cukrowych.

Jest to już 141 kampania od powstania Cukrowni Malbork w 1881 roku.

- Rozpoczęcie kampanii w poszczególnych cukrowniach zaplanowano uwzględniając jednocześnie aktualne prognozy plonów, tak aby uzyskać jak najlepsze wyniki polowe i podczas produkcji – informuje Krajowa Grupa Spożywcza, podając terminy rozpoczęcia kampanii cukrowniczej 2022 dla poszczególnych cukrowni:
- Cukrownia Dobrzelin - 7 września,
- Cukrownia Kluczewo - 21 września,
- Cukrownia Krasnystaw - 5 października,
- Cukrownia Kruszwica - 8 września,
- Cukrownia Malbork - 10 września,
- Cukrownia Nakło - 22 września,
- Cukrownia Werbkowice - 8 października.

Najdłuższa kampania zaplanowana jest w Cukrowni Dobrzelin, gdzie przewidziano na to działanie 118 dni, a średnia długość kampanii należących do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. wyniesie 101 dni, a prognozy mówią o przerobieniu łącznie około 6,2 mln ton surowca, z którego ma zostać wyprodukowanych nawet 930 tysięcy ton cukru.

W rozpaleniu pieca uczestniczył dyrektor cukrowni Mariusz Kaźmierczak wraz z Prezesem Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Janem Wernickim oraz Członkami Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A.- Zdzisławem Salusem, Tomaszem Olenderkiem oraz Tomaszem Nowakowskim.

W uroczystości obecni byli również zaproszeni goście m.in Poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński, proboszcz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Malborku Ks. Kan. dr.  Arkadiusz Śnigier oraz lokalni przedstawiciele samorządów i służb mundurowych.

(rpf) pp / Źródło: KGS

Udostępnij: