fbpx
1/4

Ciągnikiem przepychał kombajn przez zamknięty przejazd kolejowo-drogowy

Napisał  Wrz 12, 2022

Polskie Koleje Państwowe prowadzą szeroko zakrojoną akcję mającą na celu propagowanie zachowania zasad bezpieczeństwa podczas przejeżdżania przez przejazdy kolejowe.

Jednym ze sposobów na zobrazowanie jak niebezpieczne jest wjeżdżanie na przejazd kolejowo-drogowy gdy sygnalizacja świetlna i dźwiękowa wyraźnie wskazuje, że za chwilę opadną rogatki i nadjedzie pociąg. Taki manewr często kończy się tym, że pojazd nie zdąży opuścić przejazdu zanim zamkną się barierki. Kierowcy w tym momencie zwykle panikują…

Do nietypowego zdarzenia doszło 14 sierpnia br. na przejeździe kolejowo-drogowym w Świerczach (woj. mazowieckie), gdzie kierowca prowadzący ciągnik rolniczy zignorował sygnalizację i opadające rogatki, przepchnął kombajn na drugą stronę torów, doprowadzając do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Chwilę później nadjechał pociąg.

- Nagranie publikujemy ku przestrodze. Ciągle przypominamy, że włączone czerwone światło na sygnalizatorze, to informacja dla wszystkich użytkowników drogi, że do przejazdu zbliża się pociąg i nie wolno już przejeżdżać przez tory – informują Polskie Koleje Państwowe.

Wraz z PKP przypominamy: kierowcy i rowerzyści powinni pamiętać, że:
- Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
- Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
- Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.

Dodatkowo przypominamy o zasadach korzystania z Żółtych Naklejek PLK, które mogą uratować życie i zapobiec wypadkom. Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu; numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu. Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.

(rpf) pp / Źródło: PKP

Udostępnij: