fbpx

83. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

Napisał  Wrz 17, 2022

We wrześniu 1939 roku, dwa tygodnie po zbrojnej napaści Niemiec, armia Związku Sowieckiego pod pretekstem „wzięcia w opiekę życia i mienia ludności ukraińskiej i białoruskiej” wtargnęła w granice naszego kraju.

17 września 2022 roku przypada 83. rocznica tej agresji. Sowieci jako drugi z „powodów” ataku na nasz kraj podawali „wyzwolenie ludu polskiego od nieszczęść wojny”. Polska zaatakowana z dwóch stron, przez Niemców z zachodu i przez Rosjan ze wschodu, nie była w stanie obronić swojego terytorium. Rząd Rzeczpospolitej Polskiej, późnym wieczorem 17 września, w trosce o zachowanie ciągłości państwa, opuścił kraj po otrzymaniu informacji o zbliżających do miejsce jego przebywania jednostek sowiecki.

Niestety Polska pozbawiona, pomimo obowiązujących umów wsparcia sojuszników, nie otrzymała pomocy i toczyła samotną walkę na dwa fronty.

Armia Czerwona wkraczająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej napotkały opór wojska Korpusu Obrony Pogranicza, Brygady Rezerwowej Kawalerii Wołkowysk oraz Samodzielnej Grupy Operacyjnej Polesie pod dowództwem generała brygady Franciszka Kleeberga. Niestetyy 19 września 1939 roku Sowieci zdobyli Wilno, a 21 września po ciężkich dwudniowych walkach Grodno. Miasta było bronione jedynie przez niewielkie oddziały wojska i ochotników, w tym harcerzy.

28 września nadciągający z zachodu Niemcy zdobyli Warszawę, dzień później poddała się załoga twierdzy Modlin, a 2 października broń złożyli obrońcy Helu. Ostatnia regularna jednostka Wojska Polskiego – Samodzielna Grupa Operacyjna Polesie - dowodzona przez generała brygady Franciszka Kleeberga skapitulowała 6 października 1939 r. po bitwie pod Kockiem.

Kraj został podzielony między okupantów: Rosję i Niemców, których celem było zniszczenie narodu polskiego i ostateczna likwidacja Rzeczypospolitej.

23 sierpnia 1939 r. Niemcy i Rosjanie podpisali pakt Ribbentrop-Mołotow, którego konsekwencje określane bywają mianem „czwartego rozbioru Polski”.

Liczne represje, utrata mienia, wolności i życia – to codzienność jaka czekała Polaków na zajętych ziemiach. Jeńcy wojenni trafiali m.in. do radzieckich obozów, a mord w Katyniu stał się symbolem zaplanowanej serii zbrodni, której ofiarami byli przedstawiciele elit: żołnierze, policjanci, urzędnicy.

Rosjanie i Niemcy zniszczyli wspólnie nasz kraj podczas wojny – teoretycznie zwycięzkiej dla Polski, ale na prawdziwą wolność przyszło nam czekać do 1989 roku, bowiem na 44 lata trafiliśmy w sowieckie ręce, które nie pozwalały na rozwój kraju i na jego odbudowę w ramach planu Marshalla, na co mogli liczyć agresorzy z zachodu, czyli zachodnie Niemcy, które zostały odbudowane i dziś są potęgą gospodarczą.

(rpf) #bezprzedawnienia

Udostępnij: