fbpx
Ukraina: Pogłębia się spadek produkcji mięsa drobiowego fot. Adobe Stock

Ukraina: Pogłębia się spadek produkcji mięsa drobiowego

Napisał  Wrz 20, 2022

MHP SE to główna spółka międzynarodowej grupy spożywczej i agro-technologicznej z centralą na Ukrainie, a zarazem tamtejszy lider rynku drobiarskiego, który od kwietnia tego roku pracuje nad rozbudową alternatywnych kanałów sprzedaży eksportowej w obliczu trwającej wojny na Ukrainie.

MHP opublikowała raport prezentujący wyniki za lipiec 2022 roku, z którego wynika, że  eksport jest w dalszym ciągu bardzo trudny i stanowi poważne wyzwanie w jego zarządzaniu i kontroli, a spadków przyczyniają się trwające już ponad pół roku warunki wojenne.

Produkcja drobiu była w lipcu bieżącego roku niższa o 19% w stosunku do lipca 2021 roku u wyniosła 52 tysiące ton, a w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadek wyniósł 8% - w czerwcu produkcja wyniosła 56,8 tys. ton. Z kolei całkowita sprzedaż w lipcu 2022 roku spadła o 12,0 proc. w porównaniu rok do roku do 56,5 tys. ton (wolumen w lipcu 2021 roku: 64,3 tys. ton). Jednak w porównaniu do czerwca tego roku w lipcu sprzedano o 4,0 proc. więcej towaru.

- Na rynku ukraińskim sprzedaż była na porównywalnym poziomie jak w roku minionym oraz w poprzednim miesiącu bieżącego roku. Istotne zmienne nadal notowane były w eksporcie. Analizując rok do roku, w lipcu 2022’ wysyłki zagraniczne były o 20,0 proc. niższe niż w lipcu roku 2021 i osiągnęły wolumen 31,0 tys. ton (ilości wyeksportowane w lipcu 2021 roku: 38,6 tys. ton). Przy czym, w lipcu tego roku udało się ukraińskiej firmie wysłać o 3,0 proc. więcej towaru na eksport niż miesiąc wcześniej (wolumen eksportu w czerwcu 2022 roku: 30,1 tys. ton) – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

(rpf) pp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij: