fbpx

Staw rybny - jak założyć, koszty

Napisał  Wrz 28, 2022

Założenie stawu rybnego to pomysł, który bardzo często rozważają właściciele gospodarstwa rolnego lub posiadacze większej działki. Staw rybny to doskonały sposób na stworzenie biznesu lub hodowlę dla własnych potrzeb. Pierwotnie może wydawać się, że wystarczy odpowiedni teren, który będziemy mogli przeznaczyć na stworzenie stawu, do tego inwestycja w pokarm i gotowe.

Czy to jednak wystarczy? Ile kosztuje staw rybny i jak go założyć? Na co zwrócić szczególną uwagę? Na wszystkie te pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Jak założyć staw z rybami?

W jaki sposób zabrać się do założenia stawu z rybami? Jak przygotować grunt oraz jakie wybrać rybki? Na samym początku warto zaznaczyć, że budowa stawu rybnego to duże przedsięwzięcie, które wymaga sporego nakładu środków finansowych oraz pracy. Początkowo najważniejszym elementem jest wybór gruntu, na którym chcemy założyć staw rybny. Warto wybrać tutaj teren, który sprzyja zakładaniu zbiorników wodnych, takie jak naturalne zagłębienia czy pozostałości po kamieniołomach. Prace nad przygotowaniem terenu najlepiej przeprowadzić latem, wówczas poziom wód gruntowych jest najniższy, co za tym idzie, nie pojawią się dodatkowe problemy związane z ukształtowaniem terenu. Jeżeli nie chcemy tworzyć dużego zbiornika wodnego, możemy poprzestać na małym terenie i zdecydować się na jego zasilanie za pomocą wód gruntowych.

Przy wyborze gruntu niezwykle ważne jest również odpowiednie oświetlenie terenu - pomaga ono wzrastać rośliną, które będą wzrastać na brzegach zbiornika. Kiedy wybraliśmy już teren pod budowę stawu rybnego, kolejnym krokiem jest uzyskanie odpowiednich uprawnień wodnoprawnych. Bez uzyskania odpowiednich zgód, założenie stawu rybnego byłoby niezgodne z prawem. Warto całą inwestycję skonsultować z geodetą, który wskaże, w jakim kierunku powinny zostać poprowadzone pracy oraz jaki występują przeciwskazania do wyboru danego terenu.

Staw rybny - jak założyć? Potrzebne materiały

Najlepsze podłoże pod staw rybny powinno składać się z gliny, piasku oraz iłu. Te składające się z wapnia może dodatkowo wywoływać większe koszty związane z uszczelnieniem zbiornika. Torfowisko sprawia, że staw musi być wykopany głębiej niż w przypadku innego podłoża. Jeżeli chcemy hodować ryby, minimalna głębokość w centralnym punkcie powinna wynosić ok. 2 m. To odpowiednie parametry, które pozwolą na stworzenie wodnego środowiska odpowiedniego do rozwoju oraz wzrostu ryb. Latem w najgłębszym punkcie stawu woda również się nie nagrzewa, a zimą nie zamarza, co pozwala rybom na normalne funkcjonowanie.

Wykopany dół należy przykryć odpowiednim materiałem, najczęściej wykorzystuje się do tego folie z chlorku poliwinylowego (PVC) i polietyloenu (PE) lub kauczuka. Pod folię należy włożyć również włókninę, aby uchronić pierwszą warstwę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warto dopasować podłoże w taki sposób, aby umożliwiała ona wzrost roślin. Na samym spodzie zbiornika układa się warstwę gliny, ok. 25 cm. Brzeg stawu można dodatkowo wzmocnić folią. Kiedy wiemy już, jak założyć staw rybny, kolejnym krokiem jest zalanie stawu wodą - podczas pierwszej próby poziom wody może znacznie się obniżyć. To normalny proces, którym nie należy się martwić. Po napełnieniu zbiornika wodą należy odczekać ok. 3 tygodni przed wpuszczeniem do stawu ryb. Pozwoli to na rozwinięcie się wodnego ekosystemu oraz uzyskanie równowagi.

Staw rybny - jaki koszt? Roślinność

Ryby najlepiej rozwijają się w stawie, jeżeli zostanie on wypełniony oraz otoczony roślinnością. Na głębokości do 1 metra najlepiej rozwijają się takie gatunki, jak grzybienie, grążele, włosieniczniki wodne czy okrężnice. Na mniejszej głębokości można zdecydować się na znacznie więcej roślin, bardzo dobrze prezentują się kosaćce. Na powierzchni można również umieścić lilie wodne. Dobór roślinności należy do indywidualnych preferencji właściciela. Można dobrać zieleń w taki sposób, aby prezentowała się bardzo estetycznie.

Na sam koniec warto zastanowić się, ile kosztuje staw rybny? Podejmując się inwestycji budowy stawu wodnego, trzeba być gotowym na spory wydatek. Należy uregulować płatności związane z kwestiami prawnymi, często konieczne będzie opłacenie geodety, a następnie zakup potrzebnych materiałów. Wszystko zależy też od tego, jakiej jakości produkty zostaną wybrane i czy do budowy stawu zatrudnimy pracownika. Na budowę zbiornika wodnego wpływa również zakup ryb oraz samych roślin, a później ewentualne modyfikacje. Warto dokładnie przeanalizować rzeźbę terenu, aby później nie dochodziło do niespodziewanych sytuacji związanych z wyciekającą wodą. Można oszacować, że koszt budowy stawu o wielkości 30 metrów kwadratowych może wynieść od 12 do 15 tys. złotych. Wszystko zależy od wielu czynników i ukształtowania terenu. Koszty wzrastają, jeżeli do budowy stawu wykorzysta się koparkę. Wówczas wynajem osoby obsługującej taki sprzęt będą podnosiły cenę końcową inwestycji.

(rpf) 

Udostępnij: