fbpx
Afera paszowa: Producenci żywności odnoszą się do fałszowania komponentów paszowych przez Berg+Schmidt fot. Adobe Stock

Afera paszowa: Producenci żywności odnoszą się do fałszowania komponentów paszowych przez Berg+Schmidt

Napisał  Paź 08, 2022

Z apelem o rzetelność mediów w przekazywaniu informacji na temat bezpieczeństwa polskiej żywności zwróciła się do mediów grupa organizacji i producentów żywności, nadmieniając, że troska o bezpieczeństwo konsumentów jest dla nas najwyższym priorytetem

Sektor produkcji żywności reprezentowany przez największych producentów mięsa i pasz w Polsce kategorycznie potępia wszelkie praktyki naruszające prawo i wysokie standardy produkcji polskiej żywności. Uważa za skandaliczne praktyki firmy Berg+Schmidt, która fałszowała komponenty stosowane w paszach i apeluje o rzetelne śledztwo i pociągnięcie do odpowiedzialności nieuczciwego dostawcy. Deklaruje pełną współpracę z organami nadzoru w przeciwdziałaniu podobnym sytuacjom w przyszłości.

Sektor został oszukany przez firmę Berg+Schmidt i podkreśla, że nigdy nie stosował tłuszczy innych niż dozwolone w produkcji pasz. Wszystkie produkty dostarczane przez firmę posiadały stosowne certyfikaty. Produkty firmy były badane przez producentów i wyniki badań nie wzbudzały podejrzeń o nieuczciwe praktyki.

Przedstawiciele branży rolno-spożywczej apelują do mediów o rzetelne prezentowanie faktów na temat polskiej żywności i przekazywanie wyłącznie potwierdzonych informacji na temat jej bezpieczeństwa. Pośpiech w tak wrażliwej tematyce może prowadzić do budowania nieprawdziwego obrazu producentów i podważać zaufanie do instytucji urzędowej kontroli żywności. Nie ma dowodów na to, że bezpieczeństwo konsumentów jest zagrożone. Aktualne badania kontrolne i doraźne wykluczają przekroczenie obowiązujących norm a tym samym jakiekolwiek ryzyko dla zdrowia. Sugerowanie przez niektóre media, że jest inaczej, jest w tym momencie nieuprawnione.

Eksperci sektora deklarują pełną współpracę z dziennikarzami, aby przekazywać rzetelne informacje na temat technologii produkcji, praktyk rynkowych czy standardów jakościowych polskich producentów.

Polski sektor rolno-spożywczy kontrolowany jest na każdym etapie produkcji od ziarna do stołu przez Inspekcję Weterynaryjną, Inspekcję Sanitarną, Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Każdy producent realizuje równocześnie badania na własną rękę w akredytowanych laboratoriach. Polska żywność jest bezpieczna dla konsumentów, co potwierdza międzynarodowy sukces eksportowy polskiej żywności i wysokie zaufanie polskich konsumentów.

Skalę kontroli pokazuje oświadczenie Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) z dnia 3 października 2022. W ciągu roku Inspekcja Weterynaryjna pobrała 17 tys. próbek pasz, które były badane m.in. na obecność pestycydów, metali ciężkich i dioksyn. Nie wykryto do tej pory, aby produkty Berg+Schmidt zawierały przekroczenia norm. Jednocześnie GIW zapewnił, że w świetle badań, konsumenci w Polsce są bezpieczni. Wyniki szczegółowych, dodatkowych badań produktów firmy będą znane za parę tygodni, dlatego apelujemy o niewzbudzanie nieuzasadnionych niepokojów konsumentów.

Troska o bezpieczeństwo konsumentów jest dla nas najwyższym priorytetem, dlatego deklarujemy pełną współpracę, aby eliminować z rynku wszelkie praktyki naruszające prawo i wysokie standardy produkcji polskiej żywności.          

Pod apelem podpisali się:                                                         

Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Paweł Podstawka / Przewodniczący

Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza
Dariusz Goszczyński / Prezes Zarządu

Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu
Andrzej Danielak / Prezes  Zarządu Głównego

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz
Piotr Lisiecki / Prezes Zarządu

Pomorska Rada Izb Rolniczych
Zygmunt Stromski / Przewodniczący, Ekspert Copa-Cogeca

Ogólnopolski Związek Producentów Drobiu „POLDRÓB”
Stefan M. Chrzanowski / Dyrektor Biura OZPD POLDRÓB

Polski Związek Hodowców i Producentów Gęsi
Wiesław Wojtczak / Prezes Zarządu

Zrzeszenie Rolników i Producentów Indyk Lubuski
Beata Włodarczyk -Lewandowska / Prezes Zarządu

Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI
Wiesław Różański / Prezes Zarządu

Polska Federacja Hodowców Drobiu
Jakub Pióro / Prezes Zarządu

Regionalna Grupa Producentów Drobiu FARMER
Włodzimierz Olszewski / Prezes Zarządu

Stowarzyszenie Innowatorów Wsi
Krzysztof Łuczak / Dyrektor Generalny

(rpf) pp

Udostępnij: