fbpx
Zpożywanie niektórych gatunków ryb niesie ryzyko dostarczenia naszemu organizmowi wielu szkodliwych i toksycznych substancji. Fot. Adobe Stock

Toksyny na talerzu. Czy ryby to „samo zdrowie”?

Napisane przez  Paź 21, 2022

Ryby są obecne w prawie każdym rodzaju diety. Nie jedzą ich jedynie weganie i wegetarianie. Zdaniem dietetyków stanowią niezastąpione źródło kwasów omega 3, trudno dostępnych w innych typach pożywienia. Dostarczają do organizmu wysokiej jakości białko, dlatego lekarze radzą, aby zastąpić nimi czerwone mięso. Jednocześnie w akwenach wodnych występuje kilka gatunków ryb, które pochłaniają znaczne ilości zanieczyszczeń.

 

W ich ciałach kumulują się szkodliwe substancje, które mogą być zabójcze dla człowieka. Dlatego warto zadać sobie pytanie - które z nich są najbardziej niezdrowe?

Dlaczego ryby są ważnym składnikiem diety?

Ryba stanowi składnik pokarmowy złożony głównie z białka i tłuszczu. Nie zawiera tuczących węglowodanów, które przyczyniają się do wzrostu wagi. Ponadto jest bogata w przeciwzapalne kwasy omega 3, wchodzące w skład błon komórkowych. Dzięki nim można utrzymać optymalny poziom ciśnienia i cholesterolu we krwi. Ponadto wpływają pozytywnie na pracę serca i układ nerwowy.

Zdrowe ryby są źródłem witamin i minerałów, istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Są to przede wszystkim witaminy A, D, E oraz pochodzące z grupy B. Dzięki nim można utrzymać wysoką odporność. Mają właściwości przeciwstarzeniowe i zapobiegają rozwojowi nowotworów. W składzie ryb można też znaleźć żelazo, jod oraz selen, niezbędne w licznych procesach hormonalnych. Dostarczają tlen do narządów w organizmie człowieka.

Zdrowe ryby — które gatunki ryb są najbardziej bezpieczne?

Oceany to główne źródło pochodzenia ryb. To właśnie one są najbardziej narażone na zanieczyszczenia. Naukowcy szacują, że obecnie w największych akwenach wodnych może znajdować się aż 80 tysięcy ton rtęci. Jest to wynik działalności człowieka - spalania paliw kopalnych oraz działalności gospodarczej. Od czasu rewolucji przemysłowej poziom rtęci w oceanach mógł podnieść się nawet 5-krotnie. Właśnie z tego powodu można znaleźć toksyny i metale ciężkie w rybach.

Wybierając ryby, warto kierować się zasadą, która określa, które ryby absorbują najmniejsze ilości rtęci i zanieczyszczeń. Im mniejsza ryba, tym mniej szkodliwych substancji zawiera jej organizm. Jest tak z prostego powodu — im większy drapieżnik, tym jest w stanie pochłonąć większe ilości toksyn.

Kierując się tą zasadą, warto kupować sardynki, śledzie oraz sole. Można także wybierać gatunki słodkowodne, które pochodzą z jezior lub z hodowli. Zdrowe ryby zawierają dużą zawartość selenu, który - jeśli przewyższa ilość rtęci w rybie — niweluje jej wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Na które ryby warto uważać?

Należy uważać jedynie na niektóre gatunki. Są to najbardziej niezdrowe ryby, stanowiące zagrożenie dla człowieka. Kumulują w sobie największą ilość toksyn i metali ciężkich, dlatego są uważane przez ekspertów za szkodliwe. Warto jeść je w niewielkiej ilości lub w ogóle unikać. Do tej grupy można zaliczyć:

  • pangę — jedną z najtańszych ryb, pochodzącą z Wietnamu. Hoduje się ją w Mekongu, zanieczyszczonej rzece przepływającej przez całe Indochiny. Naukowcy znaleźli liczne metale ciężkie w tych rybach, chlorany oraz hormony, które pobudzają ryby do szybszego wzrostu,
  • tilapię — podobnie jak panga jest hodowana w Wietnamie i Chinach. Pracownicy Morskiego Instytutu Rybackiego wykryli w egzemplarzach tej ryby liczne ślady kadmu, ołowiu oraz rtęci,
  • tuńczyka — należącego do ulubionych ryb wielu Polaków. Niestety stanowi źródło metylortęci oraz histamin, które są powodem powstawania reakcji alergicznych.

(rzd) Michał Ziemski

Udostępnij: