fbpx
600 tysięcy ton węgla dla polskich rolników od Polskiej Grupy Rolniczej S.A. fot. Adobe Stock

600 tysięcy ton węgla dla polskich rolników od Polskiej Grupy Rolniczej S.A.

Napisał  Paź 24, 2022

Program sprzedaży miałów energetycznych dla krajowego rolnictwa zostaje uruchomiony przez Polską Grupę Górniczą S.A. we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Skierowanie w trybie kryzysowym 600 tysięcy ton węgla z PGG S.A. dla polskich rolników  zapowiadał wcześniej minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

MRiRW zaznacza, że jest to realizacja zapowiedzi ministra aktywów państwowych Jacka Sasina o skierowaniu przez PGG S.A. w trybie kryzysowym wolumenu 600 tys. ton węgla dla polskich rolników.

Sprzedaży będzie podlegać miał energetyczny o wartości opałowej 19–23 MJ/kg z kopalń Polskiej Grupy Górniczej S.A., a sam program jest dedykowany producentom rolnym, których źródła grzewcze są zasilane węglem kamiennym.

Do obsługi sprzedaży węgla dla producentów rolnych z opcją rejestracji i obsługi zgłoszeń PGG S.A. uruchamia specjalną stronę internetową, na której udostępniony jest m.in. szczegółowy regulamin programu sprzedaży, a także elektroniczny system składania wniosków o zakup miału na potrzeby produkcji rolnej. Wymagane w procedurze zakupowej dokumenty będzie można składać również w wersji elektronicznej.

- Wnioski rolników będą rozpatrywane w kolejności nadchodzących zgłoszeń. Będą podlegać weryfikacji, po czym PGG S.A. niezwłocznie uruchomi proces sprzedaży opału.

Każdy z zarejestrowanych wnioskodawców otrzyma od Polskiej Grupy Górniczej S.A. ofertę zakupu z jednolitą dla wszystkich uczestników programu ceną sprzedaży, uwzględniającą aktualne wskaźniki rynkowe, skalkulowane z wyłączeniem marż pośredników i innych kosztów wynikających z wydłużonego łańcucha dystrybucji węgla. W ofercie zostaną wyszczególnione m.in. miejsce odbioru opału, jego ilość, cena oraz parametry jakościowe węgla – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

(rpf) kp / Źródło: MRiRW

Udostępnij: