fbpx
Aplikacja suszowa w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przysparza rolnikom wielu problemów. fot. Paweł Pąk

Wniosek o pomoc „suszową” w ramach wsparcia dla rodzin rolniczych. Do kiedy można starać się o pomoc?

Napisał  Paź 27, 2022

Obecnie trwa jeszcze okres przyjmowania tzw. wniosków o suszę w ramach pomocy klęskowej dla rodzin rolniczych. Termin składania dokumentów mija 15 listopada . Jednocześnie można wnioskować o pomoc w związku z występowaniem suszy - tutaj termin został wydłużony do 31 października ale istnieje szansa, że ten termin może jeszcze być przeciągnięty. Aplikacja, przez którą rolnicy wysyłają dokumenty jest przeciążona i ciągle się zawiesza. Wnioskodawcy skarżą się na wiele błędów w oprogramowaniu. Czy system bezpośredniego wsparcia dla gospodarstw jest wadliwy?

Dla kogo jest wniosek o suszowe?

Każde gospodarstwo rolne, które zostało poszkodowane w wyniku klęski żywiołowej może starać się o zadośćuczynienie. Tzw. potocznie wniosek o suszę jest rozpatrywany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w oparciu o zasady ubezpieczeń upraw rolnych oraz zwierząt w gospodarstwach. Zgodnie z nimi wniosek mogą złożyć:

  • osoby posiadające numery identyfikacyjne w systemach ewidencji producentów, gospodarstw rolniczych oraz wniosków przyznawania płatności,
  • osoby będące przedsiębiorcami,
  • poszkodowani wystąpieniem suszy zgodnie z zasadami ubezpieczeń produkcji rolniczej.

Pod pojęciem suszy ustawodawca rozumie wystąpienie w okresie od 21 III do 30 IX 2022 roku ujemnego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków zwierząt lub roślin według kategorii glebowych. Bardzo istotny jest fakt, że pomoc przyługuję wyłącznie rodzinom, a nie osobom prowadzącym samotnie gospodartstwo rolne.

Jaką pomoc można uzyskać w ramach dopłaty za suszę oraz innych szkód spowodowanych wystapieniem niekorzystnych warunków atmosferycznych?

Płatności w ramach tego dofinansowania to nie tylko dopłaty za suszę, ale także pomoc w przypadku wystąpienia klęski gradu, przymrozków lub innych katastrof, które spowodowały spadek średniej produkcji w perspektywie jednego roku. W tym wypadku przewidziano dwa progi udzielania pomocy:

  • 10 tys. zł dla gospodarstw rolnych, które straciły płynność finansową w wyniku szkód wynoszących ponad 30% średniej produkcji rolniczej w ciągu roku,
  • 5 tys. zł dla gospodarstw rolnych, które straciły płynność finansową w wyniku szkód wynoszących poniżej 30%, ale nie mniej niż 1% średniej produkcji rolniczej w ciągu roku.

Wysokość pomocy suszowej to ponad 450 mln złotych. Przed wypłatą musi jeszcze nastąpić oszacowanie strat, które będą liczone zgodnie ze współczynnikiem korygującym. Niestety, ale dla wielu rolników problemem jest samo złożenie odpowiedniego wniosku. Jest to możliwe tylko za pomocą specjalnej rządowej aplikacji.

Sposób składania wniosku. Dlaczego pojawiły się problemy?

Poszkodowani rolnicy składają wnioski suszowe za pomocą aplikacji na stronie aplikacje.gov.pl/app/susza. W przypadku poprawnego złożenia dokumentów wnioskodawca powinien otrzymać protokół szacowania szkód. Jednocześnie wielu rolników nie może tego zrobić. Aplikacja zawiesza się przez większość czasu, a złożenie dokumentów w godzinach 800 a 1700 napotyka znaczne trudności.

Z tego powodu szacowanie skutków suszy może okazać się niemożliwe w terminie przewidzianym przez RCZ. Krajowa Rada Izb Rolniczych postuluje, aby okres składania wniosków przedłużyć do 30 listopada.

Co można zrobić w przypadku występowania błędów w aplikacji?

Osoby, które skarżą się na wadliwe działanie aplikacji mogą zgłosić się do Centralnego Ośrodka Informatyki. Aby to zrobić, powinny przesłać screenshot (zrzut z ekranu) pokazujący problem z zalogowaniem oraz swój numer identyfikacji producenta rolniczego na adres pocztowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

(rpf) Michał Ziemski

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!