fbpx
Ukraińskie zboża w magazynach – polscy rolnicy ofiarami nieuczciwej konkurencji? fot. Adobe Stock

Ukraińskie zboża w magazynach – polscy rolnicy ofiarami nieuczciwej konkurencji?

Napisał  Paź 28, 2022

O tym, że stosowanie praktyk polegających na zakupie najtańszego dostępnego surowca może być nie w pełni zgodne z prawem, szczególnie jeśli dotyczy zbóż importowanych z Ukrainy, czyli kraju spoza Unii Europejskiej gdzie nie ma tak rygorystycznych ograniczeń i kontroli dotyczących m.in. stosowania insektycydów i pestycydów informuje w komunikacie prasowym Krajowa Rada Izb Rolniczych.

KRIR 25 października 2022 roku do Prezesa najwyższej Izby Kontroli o zbadanie sytuacji na rynku zbóż paszowych w Polsce. Jest to realizacja wniosku przyjętego podczas XIII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI Kadencji.

- Zarząd KRIR wystąpił również do Prezesa Urzęd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie czy nie są stosowane praktyki ograniczające konkurencję – informuje Małgorzata Ramatowska z Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Informacje przekazywane przez rolników są niepokojące, bowiem wynika z nich, że znaczne ilości zboża paszowego trafiły na polski rynek wypełniając miejsce zbóż od polskich producentów, którzy obecnie mają trudności ze zbytem tegorocznych zbiorów.

- Napływ zbóż paszowych i rzepaku z Ukrainy w odczuciu rolników odbywa się w sposób niekontrolowany, szczególnie jeżeli chodzi o zboża przemysłowe (lub pod szyldem przemysłowych), co prowadzi do zachwiania sytuacji rynkowej w tym sektorze. Problemy ze zbytem zboża konsumpcyjnego wskazują na znaczny napływ również zboża wysokiej jakości lub stosowanie w produkcji żywności zbóż o niższej jakości – alarmuje KRIR.

(rpf) kp / Źródło: KRIR

Udostępnij: