fbpx
Działanie aplikacji suszowej nadal jest dalekie od poprawności. fot. Paweł Pąk

Aplikacja suszowa nadal nie działa poprawnie - KRIR ponownie wnioskuje do premiera o wydłużenie terminu na składanie wniosków

Napisał  Paź 29, 2022

Działanie aplikacji suszowej nadal wzbudza wiele emocji, bowiem wielu rolników chcących tą drogą (jedyną możliwą) złożyć wniosek o pomoc, nadal nie może tego zrobić z powodu problemów technicznych i ograniczeń w funkcjonowaniu aplikacji – szczególnie w godzinach największego obciążenia.

To właśnie ograniczenie funkcjonalności, zwłaszcza pomiędzy godziną 8:00 a 15:00, kiedy mamy do czynienia z największą liczbą osób chcących wnioskować o pomoc, powoduje brak możliwości złożenia wniosku. W tych godzinach funkcjonuje większość placówek doradczych zajmujących się pomocą rolnikom w poprawnym składaniu wniosków.

W związku z nadal występującym problemem Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych ponownie zwrócił się do Pana Premiera w sprawie problemu z prawidłowym funkcjonowaniem aplikacji, który uniemożliwia złożenie wniosku o szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy.

Rolnicy obecnie mają czas intensywnych prac polowych, które są ściśle związane z dotrzymaniem terminów agrotechnicznych, do tego brak możliwości „zaciągnięcia” danych z ARiMR z powodu prac technicznych (takie komunikaty pojawiły się zwłaszcza w ostatnich dniach) – głównie te czynniki i ograniczenia w funkcjonowaniu aplikacji uniemożliwiają złożenie wniosku w wyznaczonym terminie. Co prawda w ostatnim tygodniu mamy do czynienia w niewielką poprawą sytuacji, jednak nie na tyle aby wszyscy rolnicy, a zwłaszcza posiadający zwierzęta mogli poprawnie złożyć wniosek.

- Ważne jest, aby rolnicy mieli więcej czasu na złożenie wniosku. W związku z tym poprosiliśmy o  wydłużenie terminu na złożenie wniosku co najmniej o 14 dni – apeluje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Konieczne jest zatem również wydłużenie naboru wniosków prowadzonego przez ARiMR o przyznanie pomocy finansowej w zakresie wsparcia finansowego dla gospodarstw, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w gospodarstwie rolnym w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi z 15 listopada na co najmniej 30 listopada (proces otrzymania protokołu lub kalkulacji strat suszowych trwa, a jest to załącznik konieczny). Należy dodatkowo podkreślić, że rolnicy aktualnie wykonują prace polowe (zimowa orka, wywóz nawozów naturalnych, wapnowanie pól, siew).

KRIR podkreśla, że istotne jest, aby pomoc ta przyznawana była dla gospodarstwa które doznało starty z powodu suszy oraz żeby nie wykluczała osób samotnych prowadzących gospodarstwa rolne).

- Byłoby łatwiejsze dla rolników, gdyby była możliwość składania wniosków o szacowanie strat suszowych nie za pomocą „profilu zaufanego” a za pomocą e-wniosku, podobnie jak np. wnioski obszarowe. Profil zaufany jest narzędziem wykorzystującym dane wrażliwie i stanowi szczególne utrudnienie dla rolników, którzy profilu zaufanego nie posiadają.

Rolnicy oczekują na pilną decyzję Premiera w sprawie wydłużenia terminu składania wniosków o szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy – podsumowuje KRIR.

(rpf) kp / Źródło: KRIR

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!