fbpx
Ptasia grypa w USA: Rekordowa ilość zwierząt poddanych utylizacji fot. Adobe Stock

Ptasia grypa w USA: Rekordowa ilość zwierząt poddanych utylizacji

Napisał  Paź 29, 2022

Dotychczas za największy koszmar w historii drobiarstwa w USA uważano wybuch grypy ptaków HPAI w 2015 roku, kiedy utylizacji poddano 50,5 miliona sztuk drobiu.

Niestety, obecne dane z amerykańskiego rynku drobiu wskazują, że obecna grypa ptaków będzie d użo gorsza w USA niż epidemia ptasiej grypy sprzed siedmiu lat.

Najnowsze statystyki są niepokojące, bowiem w tym roku w Stanach Zjednoczonych, na terenie 42 stanów, zlikwidowano już 47 milionów sztuk drobiu. Jest to liczba zbliżona do tej z 2015 roku, kiedy całkowita liczba padłych lub zabitych ptaków wyniosła 50,5 miliona sztuk. W konsekwencji ta wyjątkowo trudna sytuacja epizootyczna w Stanach Zjednoczonych doprowadziła do bardzo dużych podwyżek cen jaj oraz indyków.

Są też opinie, że obecne, zbliżające się Święto Dziękczynienia, może być dla wielu amerykańskich gospodarstw domowych świętem bez tradycyjnego indyka.

W kolei w Unii Europejskiej, gdzie do tej pory w 13 krajach wykryto do tej pory 190 ognisk HPAI, najwięcej z nich potwierdzono do tej pory w Niemczech (10), we Francji (9) oraz w Belgii (8). Oprócz zachodniej Europy, z wirusem zmaga się również Wielka Brytania.

(rpf) pp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!