fbpx
Opłacalność paneli fotowoltaicznych wzrosła wraz z podwyżką cen energii fot. Paweł Pąk

Panele fotowoltaiczne w gospodarstwie. Czy warto założyć?

Napisane przez  Paź 31, 2022

Rynek instalacji fotowoltaicznych stale rośnie, a wraz z nim rozszerza się grono nabywców paneli solarnych. Wśród nich są także rolnicy i właściciele gospodarstw. Tak jak każda grupa konsumentów posiadają indywidualne potrzeby, wymagania i problemy, z którymi muszą się zmierzyć. Kupno instalacji fotowoltaicznej ma głównie na celu dostarczenie energii elektrycznej w otoczeniu wysokich cen prądu. Jednocześnie wymaga to poniesienia wysokich kosztów inwestycji. Dlatego niezwykle ważnym zagadnieniem jest opłacalność paneli fotowoltaicznych.

Dlaczego fotowoltaika to dobry pomysł dla gospodarstwa?

Gospodarstwo rolne konsumuje o wiele więcej energii elektrycznej niż przeciętny dom czy mieszkanie, które nie prowadzi działalności rolniczej. Dlatego każda inwestycja w obniżenie kosztów energii jest racjonalna. Większość wyprodukowanej mocy może być przeznaczona na potrzeby własne, więc nawet zmiany w rozliczaniu się prosumentów z zakładami elektrycznymi nie spowodują znaczącego spadku opłacalności założenia paneli. Dzięki systemom fotowoltaicznych typu off-grid rolnik może magazynować energię i stać się w pełni niezależny od kaprysów rynku energii.

Kolejnym argumentem za inwestycją w popularne “solary” są większe możliwości umieszczenia paneli w gospodarstwie. Można je umieścić na dachach budynków gospodarczych, na dachu domu lub na nieuprawianym fragmencie pola lub nieużytków.

Oszczędności dla rolników - prosumentów

Fotowoltaika dla rolnika jest wspierana przez państwo, dlatego ich właściciele mogą liczyć na różne formy dofinansowania oraz ulgi. W ten sposób można zwiększyć opłacalność inwestycji i przyspieszyć jej amortyzację. Można skorzystać z kilku możliwości:

  • odliczenie podatku VAT od kosztu zakupu paneli – dotyczy gospodarzy, którzy są płatnikami VAT i prowadzą działalność gospodarczą,
  • prawo odliczenia 25% od podatku rolnego - tę ulgę inwestycyjną rolnik rozliczy w ciągu 15 lat od chwili założenia instalacji,
  • dofinansowanie ze środków krajowych oraz unijnych. Są to przede wszystkim programy ogólnopolskie - m.in.”Agroenergia”, “Czyste Powietrze” czy kolejne edycje programu “Mój Prąd”. Mieszkańcy poszczególnych województw mogą też ubiegać się o lokalne formy wspierania inwestycji w odnawialne źródła energii.

Opłacalność założenia instalacji zależy od indywidualnej sytuacji w gospodarstwie. Kiedy rolnik korzysta z dotacji, ma większą pewność, że inwestycja opłaca się i fotowoltaika przyniesie szybszy zwrot. Dofinansowanie można łączyć z innymi dotacjami, jednak korzystanie z nich wymaga spełnienia określonych kryteriów.

Jakie są opinie rolników o opłacalności instalacji solarnych na forum Okiem Rolnika?

Opłacalność fotowoltaiki to popularny temat, który wzbudza duże emocje i wpływa na opinie wśród rolników. Wielu z nich chwali się, że inwestycja szybko się zwraca – tak jak pani Malwina: Drugi rok panele są u mnie, jak na razie na plus. Połowa już się zwróciła także teraz to już z górki. Niektórzy użytkownicy podają konkretne dane i parametry techniczne, jak Pan Marek: Instalacja 9.9 pracuje od końca marca do dziś zrobione 9400kv rachunki po 60 zł koszty stałe.

Duże obawy wywołuje bezpieczeństwo samej instalacji: Te panele są dość niebezpieczne, jeśli są [źle] założone. Na dachu w Tajęcinie spalił się dom i 2 budynki gospodarcze od fotowoltaiki kilkanaście zastępów straży nie mogło sobie z tym poradzić przez temperaturę, ale na stelażu myślę, że jest ok.

Można też znaleźć wątek, w którym różne osoby zwracają uwagę na błędy w liczeniu opłacalności: Wszyscy Państwo w liczeniu opłacalności nie uwzględniacie kosztu własnego w postaci udostępnienia terenu bądź powierzchni dachu pod instalację. To duży błąd. Bardziej świadomi konsumenci starają się też analizować całkowite koszty inwestycji, tak jak pani Magdalena:

- Może się mylę, ale przecież sam rachunek za prąd to mało. Tak naprawdę koszt inwestycji rozlicza się poprzez doliczenie amortyzacji, czyli kosztu zakupu paneli podzielonej na lata, w których ma coś produkować. I tak jeżeli inwestycja kosztuje 20 000 i ma funkcjonować przez 10 lat to do rachunku na 75 zł trzeba dodać 2000 zł. Do tego dochodzą roczne koszty związane z serwisem, no i oczywiście koszt utylizacji paneli o którym nikt na razie nic nie mówi.

(rpf) Michał Ziemski

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!