fbpx
Wysokie koszty mogą się okazać przysłowiowym gwoździem do trumny polskiej hodowli trzody chlewnej fot. Paweł Pąk

POLPIG: Wysokie koszty pasz i energii prowadzą do dalszej likwidacji stad świń

Napisał  Lis 04, 2022

Koniec października nie przynosi dobrych wieści dla hodowców trzody chlewnej, bowiem na rynku skupu żywca wieprzowego nastąpił zbyt duży spadek, co przekłada się na eskalację kłopotów zarówno w wielu krajach europejskich, jak i krajowego rynku.

- Zaistniała sytuacja usprawiedliwiana jest brakiem zamówień, trudnościami w handlu i słabym eksportem. Wysokie ceny energii nie zachęcają do zwiększania zapasów wieprzowiny pomimo zbliżających się świąt – wyjaśnia Aleksander Dargiewicz, prezes POLPIG – Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej.

Rosną obawy producentów o brak możliwości odrobienia strat po ponad dwuletnim okresie dekoniunktury. Narastające koszty pasz i energii powodują problemy finansowe w wielu gospodarstwach. Według opinii ISN prawidłowa i satysfakcjonująca cena skupu żywca powinna na chwilę obecną wynosić 2,50 €/kg (wbc). Natomiast cena w Niemczech spadła w 42 tygodniu do 1,90 €/kg(-0,10). Można więc niestety spodziewać się dalszej redukcji pogłowia świń w wielu krajach Unijnych, a ambitne cele w zakresie poprawy standardów produkcji prawdopodobnie zostaną odłożone na dalszy plan.

Skup żywca wieprzowego na krajowym rynku jest poniżej poziomu roku ubiegłego zaspokaja tylko ograniczone zapotrzebowanie ubojni. Sprzedaż odbywa się na mniejszą skalę niż zazwyczaj o tej porze. Cena tuczników spadła za klasę E do poziomu 8,80 zł/k. Tym samym za kilogram tucznika w wadze żywej lokalnie można uzyskać od 6,00 do maksymalnie 7,70 zł/kg.

- Jeśli nie dojdzie do poprawy opłacalności produkcji świń przy jakże wysokich kosztach pasz i energii prowadziło to będzie do dalszej likwidacji stad - ocenia A. Dargiewicz z POLPIG.

(rpf) Adrianna Camenzuli / Źródło: POLPIG

Udostępnij: