fbpx
1/4

Pożar kombajnu: Prawdopodobną przyczyną zwarcie instalacji elektrycznej

Napisał  Lis 04, 2022

Pożar maszyn pracujących w polu to jeden często zdarzających się wypadków przy pracy w rolnictwie i ogromny kłopot, bowiem poza zagrożeniem dla operatora i osób będących w pobliżu, istnieje prawdopodobieństwo utraty maszyny, a przy niekorzystnym rozwoju wydarzeń nawet części lub całości plonu.

Takie niebezpieczne zdarzenie miało miejsce 30 października 2022 roku około południa nieopodal miejscowości Lutkowo (województwo warmińsko-mazurskie, powiat braniewski, gmina Lelkowo). Tego dnia do dyżurnej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie wpłynęło zgłoszenie od operatora numeru 112 o pożarze kombajnu do koszenia kukurydzy pracującego w polu.

Na miejsce pożaru skierowano strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lelkowie i Żelaznej Górze oraz Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, którzy po przybyciu na miejsce zastali już ugaszony kombajn Case IH, bowiem jeszcze przed przybyciem ratowników ogień został opanowany przez rolników którzy obsługiwali pojazd, i to właśnie dzięki ich szybkiej reakcji pożar został szybko ugaszony i nie przeniósł się na całość maszyny rolniczej. Prawdopoobną przyczyną pożaru w maszynie rolniczej było zwarcie instalacji elektrycznej.

Sytuacja, która miała miejsce w Lutkowie, pokazuje, że warto mieć w pojeździe sprawną gaśnicę, bowiem może ona pomóc w samodzielnym opanowaniu pożaru lub chociażby zmniejszeniu rozmiaru strat do czasu przyjazdu profesjonalnych służb.

(rpf) pp / Źródło: KPPSP Braniewo

Udostępnij: