fbpx
Co to jest susza fizjologiczna i dlaczego szkodzi roślinom zimozielonym fot. Materiał promocyjny / Pixabay.com

Co to jest susza fizjologiczna i dlaczego szkodzi roślinom zimozielonym

Napisał  Lis 10, 2022

Okres zimowy, to trudny czas dla roślin w naszych przydomowych ogródkach. Ze względu na dużą nieprzewidywalność pogodową, rośliny narażone są na różne zagrożenia. Jednym z nich jest występowanie suszy fizjologicznej. / materiał promocyjny

Czym się charakteryzuje susza fizjologiczna?

Z tym zjawiskiem mamy do czynienia, gdy roślina nie może w prawidłowy sposób pobierać wody z gleby, pomimo że woda tam się znajduje. Najczęściej występuje, gdy ziemia jest zmarznięta i roślina nie jest w stanie pobierać z niej wody, z powodu niskich temperaturach. Najbardziej charakterystycznie oznaki występowania suszy fizjologicznej możemy obserwować na roślinach zimozielonych: rododendronach, bukszpanach, iglakach. Na skutek parowania roślina traci wodę, a w przypadku właśnie roślin zimozielonych, ten proces zachodzi przez cały rok. W przypadku rododendronów, liście będą zwijać się w ruloniki, wzdłuż nerwu głównego i zwisać do dołu, zaś w przypadku iglaków dostrzeżemy brązowienie igieł. Często potocznie takie zjawiska po zimie, nazywamy przemarznięciami, uznając że to mróz dokonał zniszczeń na roślinach. Odpowiedzialność za uszkodzenia ponosi jednak brak wody, a nie niska temperatura.  

Drugą przyczyną powstawania suszy fizjologicznej, jest zbyt duże zasolenie gleby. Mamy z nim do czynienia, gdy gleba zostanie zbyt mocno nawożona, lub też rośliny rosną w miejscu, gdzie występuje sezonowe posypywanie solą- przy drogach lub chodnikach. Często występuje w przypadku nasadzeń w przestrzeni publicznej. 

Problemem może być również niedostateczne natlenienie gleby. Występuje zwłaszcza w przypadku podłoża bardzo zbitego, o charakterze gliniastym i niskiej zawartości próchnicy. 

suszafizjologicznaautorralphs

Jak zabezpieczyć rośliny przed suszą fizjologiczną?

Z odpowiedzią przychodzi Poradnik Ogrodniczy, gdzie w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na prawidłowe nawodnienie roślin, jeszcze w okresie jesiennym. Jeżeli tegoroczna jesień jest sucha, to rośliny w naturalny sposób nie są w stanie zmagazynować odpowiedniej ilości wody, która zabezpieczy ich przetrwanie. Dodatkowo, jeśli po słonecznej jesieni, następuje sucha i mroźna zima, to gleba nie ma jak zatrzymać wody. Dlatego zaleca się, obfite podlewanie na koniec jesieni oraz wsparcie roślin w okresie bez mrozów w zimie. 

Prawidłowemu magazynowaniu wody przez zimozielone rośliny, sprzyja ich ściółkowanie. Chroni to glebę przed zamarznięciem i wspiera proces magazynowania wody. Warto też cieniować rośliny. Dzięki tej technice i użyciu agrowłókniny, osłonimy je przed działaniem silnego słońca, zwłaszcza w okresie suchych i słonecznych zim. Istotne jest stosowanie odpowiedniego poziomu nawożenia, zgodnie z realnymi potrzebami roślin. Brak umiaru w tym przypadku, może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Nadmiar soli używany w okresie zimowym do utrzymania dróg i podjazdów domowych, wpływa fatalnie na kondycję sąsiadujących roślin. Rozwiązaniem może być zmiana stosowanego produktu z popularnego chlorku sodu, na bezpieczny i bardziej ekologiczny chlorek magnezu. 

Planując ogród, można podjąć decyzję o zakupie i posadzeniu roślin wyjątkowo mrozoodpornych. Rośliny te są przygotowane na ekstremalne i skrajne warunki pogodowe. 

Jak ratować rośliny po zimie?

Gdy sezon zimowy już za nami, należy rozpocząć proces wsparcia i regeneracji roślin. Jest to czas na intensywne nawadnianie, oraz usunięcie uszkodzonych liści i igieł, które ewidentnie już uschły. Naprzeciw wychodzą też różnego rodzaju preparaty, które posłużą do przywrócenia krążenia soków witalnych w roślinach. Najczęściej są to środki w postaci oprysków, lub specjalistycznych żeli podawanych wprost do gleby. Każde takie działanie, będzie wspierać roślinę i pobudzać ją do odbudowy po trudnym okresie.

(rw) Materiał promocyjny

Udostępnij: