fbpx
Ceny zbóż dołują a wraz z nimi ceny rzepaku. fot. Paweł Pąk

Ostry spadek cen zbóż. Mocno w dół również rzepak

Napisał  Lis 10, 2022

8 listopada 2022r. wyraźnie spadły ceny zbóż w Unii Europejskiej jak i Stanach Zjednoczonych. Dokładnie dzień przed publikacją miesięcznego raportu Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa USDA.

Rynek krajowy ulega presji giełd światowych, na których w ostatnich dniach notowane są przeceny. Porównując  poniedziałkowe zestawienia, spadły przeciętne stawki za pszenicę (-12,22 zł/t za ziarno konsumpcyjne), kukurydzę (- 11,88 zł/t za suche ziarno) i rzepak (- 58,47 zł/t). 

Tymczasowa presja na rynku zbóż wynika z nadziei, że działalność korytarzy zbożowych będzie kontynuowana po 19 listopada 2022 roku. Możliwe jest automatyczne przedłużenie umowy o kolejne 3 miesiące, jeśli Rosja nie wniesie zastrzeżeń, lub podpisanie nowej – informuje Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej.

Z kolei silniejsze euro w stosunku do dolara pogarsza perspektywy unijnego eksportu pszenicy i wywiera dodatkową presję na notowania kontraktów w Paryżu. USDA również podniósł swoje oceny kondycji pszenicy ozimej w Stanach Zjednoczonych o dwa punkty do 30% dobry/doskonały, ale wskaźnik ten pozostaje historycznie niski o tej porze roku. Mimo wszystko  zbiory kukurydzy W Stanach Zjednoczonych  nadal postępują w bardzo dobrym tempie, 87% prac ukończono do 6 listopada, wobec 76% średnio przez pięć lat. Tam pierwsze szacunki areału zasiewów pod przyszłoroczne zbiory pokazują wzrost w przypadku pszenicy i kukurydzy (r/r), kosztem soi.

Notowania rzepaku w kontrakcie z dostawą w lutym na paryskiej giełdzie spadły we wtorek o 2,4 proc. i wyniosły 648,75 euro/t (3040 zł/t) i były o 5,3 proc. niższe niż przed rokiem. Ma to też związek z decyzją Chin dotychczasowej polityki walki z Covid-19. Na chwilę obecną w kraju tym odnotowuje się nowy wzrost liczby przypadków.

(rpf) Adrianna Camenzuli / Źródło: eWGT, CBoT, Euronext-Paryż

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!