fbpx
To pierwszy wykryty przypadek ptasiej grypy u ludzi w Europie od 2003 roku. fot. Adobe Stock

Wirus grypy ptaków stwierdzony u ludzi

Napisał  Lis 10, 2022

W opinii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cały czas aktualne jest przekonanie, że do zarażenia człowieka może dochodzić bardzo rzadko, i jedynie przez kontakt z ptactwem.

WHO uważa, że właśnie tak jest w przypadku dwóch pracowników fermy drobiu położonej na terytorium Hiszpanii u których wykryto wirusa grypy ptaków HPAI. U drobiu trzymanego na fermie w której pracowali zakażeni również została stwierdzona obecność wirusa tzw. ptasiej grypy – informuje Reuters.

 Na terenie Europy pierwszy pierwszy raz wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków u ludzi stwierdzono w 2003 roku, a informacje o pierwszym takim zakażeniu w Hiszpani jest drugim w Europie i to po 19 latach przerwy.

 - Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że w przypadku który miał miejsce w Hiszpanii nie ma jakichkolwiek dowodów na to, że wirus grypy ptaków może przenosić się z człowieka na człowieka. Cały czas jest więc aktualne przekonanie, że do zarażenia człowieka może dochodzić bardzo rzadko, i jedynie przez kontakt z ptactwem – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

 Zakażeni wirusem ptasiej grypy to dwóch pracowników hiszpańskiej fermy drobiu w wieku 19 oraz 27 lat, ferma w której doszło do zakażeń jest położona w centralnej Hiszpanii, a obaj zarażeni wirusem H5N1 nie mieli jakichkolwiek objawów, a nie zawsze tak się kończy takie zakażenie, bowiem według danych Światowej Organizacji Zdrowia od początku 2003 roku do 21 października tego roku, na całym świecie, zanotowano 868 przypadków grypy ptaków u ludzi, a spośród zakażonych zmarło 456 osób. Przebieg HPAI u ludzi ma różny przebieg, od bezobjawowego po bardzo ciężki, prowadzący nawet do nagłej śmierci.

(rpf) pp / Źródło: KIPDiP, Reuters

Udostępnij: