fbpx

ARiMR: 11 mld złotych zaliczek na dopłaty trafiło do rolników

Napisał  Lis 12, 2022

Zaliczki z tytułu dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW za 2022 rok są przekazywane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 17 października bieżącego roku.

Od 17 października ARiMR przekazuje na konta rolników zaliczki z tytułu dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW za 2022 r. Realizacja zaliczek potrwa do końca listopada, natomiast 1 grudnia rozpocznie się przekazywanie pozostałych kwot płatności za 2022 r. Do 10 listopada wykonane zostały przelewy na kwotę ponad 11 mld zł.

Przypominamy, że w tegorocznej kampanii o dopłaty bezpośrednie ubiega się 1,265 mln rolników. Pula środków na ten cel to ok. 16,96 mld zł. Do 10 listopada 2022 r. w ramach zaliczek blisko 1,12 mln beneficjentów otrzymało płatności bezpośrednie na ok. 9,5 mld zł, natomiast w ramach płatności obszarowych z PROW 2014-2020 na konta 755 tys. gospodarzy przelano ponad 1,6 mld zł.

Od 2019 roku na konta polskich rolników trafiają zaliczki na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. W przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą one 70 proc., a w przypadku płatności obszarowych z PROW – 85 proc. należnych dopłat.

- Zaliczki będą wypłacane na poczet wszystkich płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego, po kontrolach administracyjnych i kontrolach na miejscu (wymóg zakończenia kontroli wynika z przepisów UE). Środki przekazywane będą wyłącznie na konta wskazane przez rolników we wnioskach o wpis do ewidencji producentów. Bardzo ważne jest zatem, by numery rachunków były aktualne. Jeżeli numer rachunku będzie nieaktywny, pieniądze wrócą do Agencji – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

(rpf) pp / Źródło: ARiMR

Udostępnij: