fbpx
Cukrownia w Kruszwicy fot. Paweł Pąk

Wyższa cena dla plantatorów za buraki nadwyżkowe w Krajowej Grupie Spożywczej S.A.

Napisał  Lis 13, 2022

Plantatorzy spotkali się między innymi w celu wynegocjowania wyższych cen za buraki z Zarządem Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Spotkanie odbyło się 9 listopada 2022 roku, ustalono na nim podwyższenie ceny zakupu buraków nadwyżkowych w kampanii cukrowniczej w 2022 roku do poziomu 140 zł netto za 1 tonę fizyczną buraków nadwyżkowych. Wcześniej ta kwota wynosiła 120 zł, mamy więc do czynienia z podwyżką wynoszącą 20 zł za tonę.

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. przypomina też w komunikacie prasowym, że w tegorocznej kampanii cukrowniczej oferuje najwyższą stawkę za buraki kontraktowane, które mają zawartość cukru 16%, wynoszącą 50 euro za tonę.

- Na tę kwotę składa się cena podstawowa, która wynosi 37 euro/t oraz świadczenie dodatkowe w wysokości 13 euro/t – jest to zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego związanego z ceną cukru – informuje KGS.

KGS S.A. wymienia też szereg korzyści wynikających dla plantatorów ze współpracujący z Krajową Grupą Spożywczą, a to między innymi wspomniana powyżej najwyższa stawką za dostarczony surowiec, a także szereg działań wspierających ze strony Cukrowni takich jak:
- zaopatrzenie w rolnicze środki produkcji,
- szkolenia agrotechniczne, promocyjne programy ochronne,
- wsparcie Funduszu Pomocowego w przypadku zaistnienia niekorzystnych zjawisk meteorologicznych, chorób roślin czy ataku szkodników, z czego w ostatnich latach skorzystała znaczna ilość Plantatorów.

Jako jeden z argumentów przemawiających za współpracą z KGS, spółka wymienia także doradztwo wyspecjalizowanych agrotechników i inspektorów surowcowych.

(rpf) pp / Źródło: KGS S.A.

Udostępnij: