fbpx
Rosjanie stawiają warunki w zamian za przedłużenie umowy zbożowej fot. Adobe Stock

Rosjanie stawiają warunki w zamian za przedłużenie umowy zbożowej

Napisał  Lis 13, 2022

Wojna, która trwa od ponad dziewięciu miesięcy w Ukrainie odciska swoje piętno nie tylko na narodzie ukraińskim ale również na europejskiej i światowej gospodarce.

Żywność z Ukrainy, a w szczególności zboża, są eksportowane do krajów afrykańskich dla których zamknięcie możliwości importu z tego kierunku to zagrożenie dla życia nawet wielu milionów ludzi.

Umowa zbożowa podpisana przez Rosję i Ukrainę przy aktywnym udziale Turcji kończy się oficjalnie 19 listopada 2022 roku. Jak mówi prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, dzięki porozumieniu udało się złagodzić kryzys żywnościowy na Świecie, a do krajów oczekujących na Ukraińskie zboże trafiło 9,3 mln ton żywności.

Rosja zawiesza udział w umowie zbożowej

O zawieszeniu przez Rosję udziału w umowie 12 listopada 2022 roku poinformowało Rosyjskie Ministerstwo Obrony. Prawdopodobnie decyzja ta zapadła po atakach na rosyjskie okręty stacjonujące na Krymie dokonanych rzekomo przez Ukrainę – informuje Reuters. Wybuchy w portu w Sewastopolu było słychać w sobotę rano, a do podpisania przez Rosję przedłużenia umowy umożliwiającej transport ukraińskiego zboża z portów czarnomorskich pozostał zaledwie tydzień.

Z kolei rosyjska agencja prasowa TASS cytuje słowa wiceministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Wierszynina, który uznał piątkowe rozmowy z przedstawicielami Organizacji Narodów Zjednoczonych w Szwajcarii za „przydatne i rzeczowe”, jednocześnie oceniając, że nie rozwiązują one kwestii związanych z umową zbożową.

Agencja TASS donosi też, że strona rosyjska uskarża się na sankcje teoretycznie nie dotyczące wprost rosyjskiej żywności i nawozów, ale jednak uniemożliwiające dostęp do rozliczeń i finansowania a także ubezpieczeń i portów, dodatkowo brak podłączenia Rosselkhozbanku (banku obsługującego sektor agrarny w Rosji) do SWIFT-a uznano za „kwestię bez której nie można iść naprzód”.

(rpf) pp / Źródło: TASS, Reuters

Udostępnij: