fbpx
Biogazownia. Czy to dobry sposób na obniżenie rachunków za energię? fot. Adobe Stock

Biogazownia. Czy to dobry sposób na obniżenie rachunków za energię?

Napisane przez  Lis 14, 2022

We współczesnych gospodarstwach rolnych jest wysokie zapotrzebowanie na energię, które stale rośnie. Według badań agencji Martin & Jacob prąd elektryczny dominuje jako główne źródło energii w 88,7% gospodarstw. Jednocześnie stanowi jedną z większych pozycji na liście kosztów produkcji rolnej, ponieważ może dochodzić nawet do 20% kosztów całkowitych. Rolnicy z niepokojem obserwują rosnące ceny energii, które w przyszłym roku mają być jeszcze wyższe niż dziś. Czy jest na to jakieś rozwiązanie?

Dlaczego budowa biogazowni jest opłacalna?

Jedną z możliwości, która może być receptą na kryzys na rynku energii jest posiadanie niezależnego źródła energii. Już od kilku lat klienci są zasypywani reklamami i ofertami OZE – to głównie panele fotowoltaiczne, a w ostatnim czasie pompy ciepła. Są to ciekawe propozycje, jednak mają pewne ograniczenia.

Pompa ciepła do działania potrzebuje dużej ilości energii – jest to nawet 2-3 tysięcy kWh na każde 100 m2 powierzchni budynku. Tymczasem panele fotowoltaiczne mają zaledwie 22% sprawności i nie działają w nocy. Efektywniejszym źródłem energii, niezależnym od zewnętrznego zasilania, jest biogazownia, pracująca przez 97% czasu. Według różnych szacunków jest to około 8-9 tysięcy godzin rocznie.

Energia, jaka powstanie w biogazowni rolniczej może być przeznaczona na różne cele. To ocieplenie budynków gospodarczych, ale także produkcja energii elektrycznej na własne potrzeby lub na sprzedaż. Samą technologię można też dopasować do możliwości gospodarstwa w zakresie pozyskiwania biomasy.

Jakie substancje mogą być wykorzystane do działania biogazowni?

Podstawą działania każdej biogazowni jest materia organiczna, w której wytwarzane są kultury bakterii beztlenowych. Dzięki fermentacji mikroorganizmów znajdujących się w biomasie można wytwarzać metan, dwutlenek węgla i inne formy biogazu, który jest następnie przetwarzany na czystą energię. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że właściciel biogazowni ma wiele możliwości, aby pozyskiwać różne formy biomasy:

  • nawozy pochodzenia zwierzęcego - obornik lub gnojowica,
  • kiszonki kukurydziane,
  • kompost,
  • produkty żywnościowe po terminie,
  • odpady pochodzące z przemysłu mięsnego,
  • biodegradowalne śmieci z gospodarstw domowych,
  • produkty uboczne przetwórstwa żywności.

Powyższe substancje mogą stanowić także naturalny nawóz, który ulega szybkiemu rozkładowi. Można go z powodzeniem użyć jako biofermentu, zwiększającego możliwości produkcji energii w biogazowni.

Z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się inwestujący w biogazownię?

Budowa biogazowni nie jest łatwym przedsięwzięciem, ponieważ potrzebuje dużych nakładów inwestycyjnych. Mała elektrownia, która może wyprodukować 74 kW wymaga zainwestowania co najmniej 1 mln złotych. W przypadku biogazowni o mocy 0,5 MW jest to już 7 mln złotych.

Jednym z rozwiązań problemu finansowania inwestycji w biogazownie są programy PROW, służące do modernizacji gospodarstw rolnych. Jednak wspierają one biogazownie o zbyt małej mocy, sięgającej 50 kW. Jest to o wiele za mało, aby inwestycja zwróciła się i przynosiła zyski ze sprzedaży energii elektrycznej. Budowa biogazowni to stworzenie odpowiedniej infrastruktury technicznej, wymagającej zasilania. Tymczasem moc 50 kW wystarcza jedynie na utrzymanie temperatury biofermentu w biogazowni. Aby produkcja stała się opłacalna, niezbędne jest wspieranie projektów, które wytwarzają kilkakrotnie większą moc.

(rpf) Michał Ziemski

Udostępnij: