fbpx
Ceny świń: Niewielkie wzrosty na rynku krajowym fot. Adobe Stock

Ceny świń: Niewielkie wzrosty na rynku krajowym

Napisał  Lis 14, 2022

Na rynku niemieckim od kilku tygodni obserwujemy zastój cenowy, bowiem na tzw. dużej giełdzie VEZG cena już po raz trzeci została utrzymana na poziomie 1,9 euro za kilogram tucznika wbc. To efekt niewielkiej nadpodaży żywca powstałej w wyniku dni świątecznych na początku miesiąca, która na obecną chwilę ulega stopniowemu zmniejszeniu.

- Na unijnym rynku żywca wieprzowego dominuje stabilny trend cenowy. Poza Francją i Hiszpanią, gdzie ceny skupu tuczników w wadze poubojowej spadły o kolejne 5 i 3 eurocenty odpowiednio, w pozostałych krajach nie zanotowano zmian cenowych – informuje ISN.

- Podaż żywca zaspakaja obecne potrzeby ubojni. Spadek pogłowia i tym samym produkcji wieprzowiny w wielu krajach unijnych na razie nie znajduje odzwierciedlania w cenach. Na zachowania konsumentów unijnych oddziałuje wysoka inflacja, a handlowcy są ostrożni ze składaniem większych zamówień związanych z przygotowaniami świątecznymi – informuje Aleksander Dragiewicz / prezes Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, który dodaje, że niewielkie nadzieje pokładane są na większe dostawy do Chin przed chińskim Nowym Rokiem.

Krajowy rynek może się poszczycić pierwszymi od wielu tygodni podwyżkami cen skupu i choć liczba ubojów nie jest wysoka, to niewielka podaż żywca nie jest w stanie zaspokoić potrzeb krajowych ubojni. Pokrycie surowcowe musi być więc uzupełniane przez import żywca z Niemiec. Cena skupu w rzeźniach w Polsce w ubiegłym tygodniu wzrosła o 10 groszy i wyniosła średnio ok. 8,90 zł za kilogram klasy E.

(rpf) pp / Źródło: POLPIG

Udostępnij: