fbpx

Wypadki w rolnictwie - wiadomości - Okiem Rolnika

Praca w gospodarstwie rolnym niesie ze sobą wiele zagrożeń, również dla osób zajmujących się hodowlą zwierząt, zwłaszcza tych największych jakimi są byki, wypadki przy pracy w rolnictwie zdarzają się również w gospodarstwach hodowlanych.
Dla każdego dobrego hodowcy zwierząt hodowlanych utrzymanie właściwego poziomu dobrostanu zwierząt to sprawa oczywista. Jednak zapewnienie odpowiedniej opieki nad zwierzętami nie ogranicza się jedynie do poziomu warunków bytowych.
Ogień, który pojawi się w niepożądanym miejscu, potrafi bardzo szybko przerodzić się w pożar o dużym zasięgu. Taka sytuacja miała miejsce na jednej z ferm drobiu zlokalizowanej w powiecie mogileńskim (województwo kujawsko-pomorskie, powiat mogileński, gmina Strzelno).
Większy i ważący o wiele więcej od samochodu osobowego ciągnik rolniczy przewrócił się niczym zabawka po zderzeniu z osobówką – to świadczy o tym, jak duża była siła uderzenia.
Zawartość alkoholu w organizmie 60-latka przyprawia o zawroty głowy i stawia mężczyznę w gronie niechlubnych „rekordzistów” jazdy na na tzw. podwójnym gazie.
Prawdopodobną przyczyną tego wypadku była nadmierna prędkość – efekt widoczny na załączonych fotografiach, kierowca tego pojazdu miał szczęście, że przeżył, bowiem zmiażdżona została znaczna część pojazdu.
73-letni Mieszkaniec Jodłówki Tuchowskiej (województwo małopolskie, powiat tarnowski, gmina Tuchów) jadąc krętą drogą gminną o dużym nachyleniu traktorem typu SAM z niewyjaśnionej do tej pory przyczyny zjechał z niej i stoczył się ze skarpy tak nieszczęśliwie, że pojazd przygniótł jego kierowcę, który nie był w stanie o własnych siłach wydostać się spod niego.
Do zaprószenia ognia może dojść szczególnie w dużym upale przy pracach związanych ze zbiorem słomy czy też wykaszania.
Praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z dużym ryzykiem, a ryzyko rośnie gdy w pomoc zaangażowane są osoby nieletnie. Wtedy szczególnie powinniśmy zachować zwiększoną czujność i ostrożność a nieletnim rolnikom zlecać proste zadania, które nie narażają ich na zagrożenie.
Ogień pojawił się na dużej fermie drobiu, pożarem szybko objęta została ściana frontowa jednego z kurników.Zdarzenie miało miejsce 11 sierpnia 2022 roku około godziny 19.30, chwilę później do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy wpłynęło zgłoszenie o pożarze kurnika w miejscowości Borki (województwo wielkopolskie, powiat łupecki, gmina Słupca).