fbpx

Ziemia / Grunty rolne - aktualności - Okiem Rolnika

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw to jeden z najważniejszych kroków do osiągnięcia satysfakcjonujących plonów. Lekceważąc ten proces, trzeba liczyć się z mało zadowalającymi efektami upraw. Informację o tym, jak przygotować ziemię pod warzywa szybko i skutecznie znajdziesz w dalszej części artykułu.
Planując transakcję związaną z jakimkolwiek zakupem, warto obserwować aktualne ceny. To uniwersalna zasada, która ma zastosowanie w przypadku każdego zakupu, również tego związanego z nabyciem gruntów. Nie da się ukryć, że sytuacja na rynku zawsze jest wyjątkowo dynamiczna i nie można żadnego stanu brać za pewnik.
Każdy rolnik powinien wiedzieć, jakiej klasy gleba znajduje się na jego gruncie rolnym. Wiedza ta jest potrzebna m.in. podczas ustalania wysokości podatku gruntowego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie wyróżniamy klasy ziemi w Polsce, zapoznaj się z naszym artykułem. Zapraszamy!
Rolnictwo jest jednym z najważniejszych filarów gospodarki na całym świecie. W Unii Europejskiej małe gospodarstwa są podstawą rolnictwa i istotną, nierozłączną częścią terenów wiejskich. W tym celu UE wspiera mniejsze podmioty rolne licznymi dotacjami i programami. W niniejszym wpisie bliżej przyjrzymy się małym gospodarstwom rolnym.
Sprzedaż ziemi pod uprawy nigdy nie była najłatwiejszym procesem. Zasady, które obowiązują w tej materii, są inne niż np. te dotyczące sprzedaży nieruchomości w mieście lub ziemi pod budowę budynków mieszkalnych i usługowych. Zanim więc zdecydujesz się wystawić gospodarstwo rolne na sprzedaż, powinieneś się z nimi zapoznać, aby nie doszło do nieporozumień i w efekcie do pojawienia się kłopotów natury administracyjnej i prawnej.
W 2019 roku znowelizowano przepisy dotyczące obrotu gruntami rolnymi. Jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące sprzedaży działek rolnych, zapoznaj się z naszym artykułem.
Często zdarza się, że gospodarstwa rolne stanowią wielopokoleniowy biznes, gdzie dziadek, ojciec i syn pracują ramię w ramię, wspólnie dbając o produkcję oraz plony. Dzieci wychowując się wśród pól pełnych zbóż, czy zwierząt hodowlanych, niekiedy nie wyobrażają sobie innego życia.
Posiadanie własnej przestrzeni jest marzeniem wielu osób. Zazwyczaj plany te obejmują budowę domu jednorodzinnego, choć nie ma na to reguły. Niezależnie od rodzaju budynku, przed rozpoczęciem prac budowlanych należy przede wszystkim znaleźć do nich odpowiednie miejsce.
Nowe rozporządezenie z 12 sierpnia 2021 roku, zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i trybu dokonywania zamiany nieruchomości, weszło w życie 1 września 2021 roku (Dz.U. z 2021 r. poz. 1504).
Czy ziemia pozyskana z budów, traktowana jako odpad, zawsze wymaga od rolników uzyskania pozwolenia na odzysk? Odpowiedzi na zgłaszane przez rolników wątpliwości udzielił resort środowiska.