REKLAMA

Premiera agregatu przedsiewnego Agro-Masz GRASS 300

Redakcja - Technika
21.04.2018
chat-icon 0

Na zaproszenie firmy Agro-Masz mieliśmy przyjemność uczestniczyć w przedpremierowym pokazie dla mediów w którym główną rolę odegrał najnowszy agregat przedsiewny GRASS 300.

fot. Tomasz Kodłubański
REKLAMA

Na zaproszenie firmy Agro-Masz mieliśmy przyjemność uczestniczyć w przedpremierowym pokazie dla mediów w którym główną rolę odegrał najnowszy agregat przedsiewny GRASS 300.

Przed przystąpieniem do prac uprawowych bardzo ważny jest odpowiedni wybór sekcji roboczej, która zagwarantuje prawidłową uprawę gleby w każdych warunkach w porze wiosennej, letniej jak i na jesień.

Prawidłowo przygotowane podłoże siewne gwarantuje optymalne warunki dla prawidłowego wzrostu uprawianej rośliny.

Właściwy dobór agregatu podsiewającego do użytków zielonych.

Na rynku wybór tego typu maszyn wcale nie jest duży. Z tym większą radością producenci rolni powitają zapewnie nową propozycję firmy Agro Masz ze Strzelec Małych (woj. łódzkie), czyli agregat przedsiewny GRASS 300.

Przedsiębiorstwo Agro Masz Paweł Nowak od momentu założenia w 2006 roku rozwija się bardzo dynamicznie, rokrocznie zwiększając liczbę pracowników oraz produkcję. Dzisiaj firma zatrudnia ponad dwieście osób.

Firma z okolic Przedborza ma w swojej ofercie produkcyjnej całą gamę maszyn rolniczych począwszy od pługów i bron poprzez agregaty uprawowe, uprawowo-siewne oraz podorywkowe, a skończywszy na siewnikach zbożowych, poplonów pneumatycznych oraz nadbudowanych.

Firma wykonuje maszyny na zamówienie odbiorców w kraju i za granicą. W roku 2017 w fabryce w Strzelcach Małych wyprodukowano pięć tysięcy maszyn, z czego około dwudziestu pięciu procent zostało sprzedanych na eksport.

Agregat przedsiewny GRASS 300 służy do obróbki użytków zielonych oraz podsiewu traw. Maszyna składa się z czterech sekcji, z których najważniejszą rolę pełnią zęby sprężynowe ułożone w trzech rzędach.

Zęby o średnicy dwunastu milimetrów zdzierają wierzchnią warstwę gleby pod wysiew traw lub poplonów, a rząd zębów o średnicy ośmiu milimetrów lekko przykrywa wysiane nasiona.

Do agregatu może być zamontowany siewnik SP 200 przeznaczony do poplonów. Wysiewu nasion dokonuje się poprzez specjalny wałek, poprzez który nasiona ze zbiornika o pojemności dwustu litrów dostają się do elementu rozdzielającego, z którego za pomocą hydraulicznej lub elektrycznej dmuchawy trafiają na płytki rozsiewające.

Warto dodać, że praca siewnika jest sterowana i kontrolowana przez komputer, którego panel sterowniczy informuje o szybkości, ilości wysiewanego ziarna oraz o ilości ziarna jaka pozostała w zbiorniku. Panel można elektronicznie dostosować do materiału siewnego jaki chcemy wysiewać.

Komputer można wykorzystać także w przypadku gdy chcemy dokonać próby kręconej. W tylnej części agregatu znajduje się koło kopiujące za pomocą którego można otrzymać informację o prędkości roboczej agregatu. Dużą zaletą siewnika SP200 jest fakt, iż można go używać również do pracy z innymi maszynami.

Ważną rolę w agregacie stanowi listwa zagarniająca regulowana z kabiny kierującego oraz wał regulowany hydraulicznie, którego rolą jest wgniatanie nasion do wnętrza gleby wcześniej odpowiednio przygotowanej przez zęby sprężynowe.

Agregat był testowany przez lokalnego rolnika i hodowcę Mariusza Gaika, który używał go do przygotowywania gleby pod użytki zielone

.

Zdaniem rolnika agregat jest bardzo wydajny przy obróbce pola pod zasiewy trawy oraz poplonów, a także do wyrównywania pola usianego przez kretowiska i do napowietrzania gleby.

Cały agregat waży tysiąc czterysta kilogramów, a przewidywana przez producenta szybkość pracy ma wynosić około dziesięciu kilometrów na godzinę, co oznacza wydajność pracy w granicach od dwóch do trzech hektarów na godzinę.

Niewątpliwą zaletą agregatu oraz siewnika z dodatkowym wyposażeniem będzie konkurencyjna cena ok. 35 tysięcy złotych netto. Taki zestaw - agregat przedsiewny GRASS 300 oraz siewnik SP200 będzie dostępny w sprzedaży od czerwca 2018 roku.

(rtr) Tomasz Kodłubański

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA