REKLAMA

Prezentacja 19 odmian kukurydzy na polach pokazowych Syngenty

Wrześniowa prezentacja odmian kukurydzy Syngenty w Budziszowie k. Kobierzyc (woj. dolnośląskie), stała się okazją do wymiany doświadczeń oraz przedstawienia kolekcji 19 odmian.Te najlepsze dały plon nawet ponad 14 ton z hektara uprawy.

fot. Paweł Pąk
12 września 2018 chat-icon0

REKLAMA

Wrześniowa prezentacja odmian kukurydzy Syngenty w Budziszowie k. Kobierzyc (woj. dolnośląskie), stała się okazją do wymiany doświadczeń oraz przedstawienia kolekcji 19 odmian. Te najlepsze dały plon nawet ponad 14 ton z hektara uprawy.

Prezentacja odbyła się 12 września 2018 roku na przygotowanych wcześniej poletkach demonstracyjnych przy gospodarstwie rolnym prowadzonym przez Artura Janeckiego w Budziszowie. Eksperci prezentowali zwiedzającym poszczególne odmiany na poletkach demonstracyjnych. Taka forma zapoznania się z odmianami przez plantatorów jest bardzo atrakcyjna, szczególnie biorąc pod uwagę tegoroczną suszę.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się odmiana kukurydzy SY Talisman - wcześniejsza z grupy FAO 220- 230, przeznaczona do uprawy na ziarno. Odmiana SY Talisman to lider plonu ziarna kukurydzy w grupie wczesnej.

Podczas spotkania w Budziszowie zaprezentowano wyniki zebrane na podstawie częściowych zbiorów i pomiarów plonowania poszczególnych odmian.

O prezentację trzech kluczowych odmian: SY Talisman, SY Pandoras i prezentowanych na polach w Budziszowie, poprosiliśmy Jerzego Grześka z firmy Syngenta Polska.

Jesteśmy na polu w Budziszowie k. Kobierzyc, gdzie prezentujemy 19 odmian mieszańcowych kukurydzy. W poniedziałek odbył się tutaj próbny zbiór tychże odmian. Pierwszą z odmian jest SY Talisman z grupy wczesności 220-230, która bardzo dobrze poradziła sobie w warunkach suszy na tym terenie, ma ładnie wykształcone kolby. Odmiana jest po rejestrowym doświadczalnictwie polowym, gdzie wyróżniła się ponadprzeciętnymi plonami i jest to ścisła czołówka w plonowaniu. Możemy powiedzieć, że odmiany takie jak SY Talisman w warunkach tegorocznej suszy poradziły sobie lepiej niż inne odmiany – omawia pierwszą z odmian Jerzy Grzesiek

– Drugą z prezentowanych odmian jest SY Pandoras – nowość, bowiem zarejestrowana w 2018 roku, grupa wczesności FAO 240, nadaje się do uprawy na ziarno i na grys. W badaniach rejestrowych wyróżniła się wysokimi plonami. Trzecią z odmian spośród 19 tutaj prezentowanych odmian mieszańcowych jest SY Kardona, odmiana do użytkowania przede wszystkim na zielonkę. Jest to odmiana, która w doświadczeniach rejestrowych wyróżniła się dużymi plonami zielonki i suchej masy. Co ciekawe odmiana może być również użytkowana na ziarno, czyli jeśli mamy taki rok jak teraz, gdzie susza mocno przyspiesza wegetację, można ją też zebrać na ziarno, co przy produkcji i z punktu widzenia praktycznego jest bardzo ciekawe – podsumowuje Jerzy Grzesiek omawiając odmiany SY Pandoras i SY Kardona.

(rup) Paweł Pąk


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Naloty mszycy trzmielinowo-burakowej na plantacje buraka

Redakcja 30 maja 2023 chat-icon1

Z informacji przekazanej przez instytut dowiadujemy się, że liczba osobników z dnia na dzień rośnie lawinowo, a skupisk form bezskrzydłych mszycy należy szukać na najmłodszych liściach sercowych i pod spodem młodych liści.

Liście, które zasiedliła mszyca są charakterystycznie pomarszczone, a brzegi blaszki są niekiedy podwinięte do wewnątrz. Wysysanie soków z zasiedlonych roślin to główny problem wynikający z ich pojawienia się w uprawie, ale IOR – PIB podaje, że coraz częściej potwierdza się fakt, że są wektorem groźnych chorób wirusowych takich jak: żółtaczka nekrotyczna (BYV) i żółtaczka łagodna (BMYV). Przy dużej presji owadów i w przypadku wczesnego porażenia straty mogą przekraczać 50% plonu.

Kiedy i jak wykonać zabieg insektycydowy na mszyce?

Wyższe stawki pomocy dla producentów pszenicy i kukurydzy

Redakcja 19 maja 2023 chat-icon0

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie wprowadzające zmiany w uruchomionych programach pomocy dla producentów rolnych, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy. Rząd przeznacza również dodatkowe wsparcie dla producentów kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku, w związku ze zwiększonym przywozem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zorganizowanej po dzisiejszym posiedzeniu rządu powiedział, że Solidarne państwo to takie, które reaguje tam, gdzie pojawiają się problemy.

Dwa rozporządzenia wprowadzające korzystne zmiany dla producentów rolnych zostały przyjęte przez Radę Ministrów.

Minister

REKLAMA