Prezentacja 19 odmian kukurydzy na polach pokazowych Syngenty
Wrześniowa prezentacja odmian kukurydzy Syngenty w Budziszowie k. Kobierzyc (woj. dolnośląskie), stała się okazją do wymiany doświadczeń oraz przedstawienia kolekcji 19 odmian.Te najlepsze dały plon nawet ponad 14 ton z hektara uprawy.
Wrześniowa prezentacja odmian kukurydzy Syngenty w Budziszowie k. Kobierzyc (woj. dolnośląskie), stała się okazją do wymiany doświadczeń oraz przedstawienia kolekcji 19 odmian.
Te najlepsze dały plon nawet ponad 14 ton z hektara uprawy.Jesienne przebarwienia liści rzepaku to nie zawsze efekt niedoborów
Prezentacja odbyła się 12 września 2018 roku na przygotowanych wcześniej poletkach demonstracyjnych przy gospodarstwie rolnym prowadzonym przez Artura Janeckiego w Budziszowie. Eksperci prezentowali zwiedzającym poszczególne odmiany na poletkach demonstracyjnych. Taka forma zapoznania się z odmianami przez plantatorów jest bardzo atrakcyjna, szczególnie biorąc pod uwagę tegoroczną suszę.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się odmiana kukurydzy SY Talisman - wcześniejsza z grupy FAO 220- 230, przeznaczona do uprawy na ziarno. Odmiana SY Talisman to lider plonu ziarna kukurydzy w grupie wczesnej.
Skąd pochodzi kukurydza?
Podczas spotkania w Budziszowie zaprezentowano wyniki zebrane na podstawie częściowych zbiorów i pomiarów plonowania poszczególnych odmian.
O prezentację trzech kluczowych odmian: SY Talisman, SY Pandoras i prezentowanych na polach w Budziszowie, poprosiliśmy Jerzego Grześka z firmy Syngenta Polska.
– Jesteśmy na polu w Budziszowie k. Kobierzyc, gdzie prezentujemy 19 odmian mieszańcowych kukurydzy. W poniedziałek odbył się tutaj próbny zbiór tychże odmian. Pierwszą z odmian jest SY Talisman z grupy wczesności 220-230, która bardzo dobrze poradziła sobie w warunkach suszy na tym terenie, ma ładnie wykształcone kolby. Odmiana jest po rejestrowym doświadczalnictwie polowym, gdzie wyróżniła się ponadprzeciętnymi plonami i jest to ścisła czołówka w plonowaniu. Możemy powiedzieć, że odmiany takie jak SY Talisman w warunkach tegorocznej suszy poradziły sobie lepiej niż inne odmiany – omawia pierwszą z odmian Jerzy Grzesiek
– Drugą z prezentowanych odmian jest SY Pandoras – nowość, bowiem zarejestrowana w 2018 roku, grupa wczesności FAO 240, nadaje się do uprawy na ziarno i na grys. W badaniach rejestrowych wyróżniła się wysokimi plonami. Trzecią z odmian spośród 19 tutaj prezentowanych odmian mieszańcowych jest SY Kardona, odmiana do użytkowania przede wszystkim na zielonkę. Jest to odmiana, która w doświadczeniach rejestrowych wyróżniła się dużymi plonami zielonki i suchej masy. Co ciekawe odmiana może być również użytkowana na ziarno, czyli jeśli mamy taki rok jak teraz, gdzie susza mocno przyspiesza wegetację, można ją też zebrać na ziarno, co przy produkcji i z punktu widzenia praktycznego jest bardzo ciekawe – podsumowuje Jerzy Grzesiek omawiając odmiany SY Pandoras i SY Kardona.
Rodzaje zbóż i ich zastosowanie
Co siać w maju na polach
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.