REKLAMA

Prezydent na dożynkach: Polska wieś jest w coraz lepszym stanie, generalnie sytuacja – wierzę w to – poprawia się

Redakcja - Prawo i Finanse
19.09.2021
chat-icon 0

Dożynki to wielkie święto plonów, które odbywają się zarówno w każdej polskiej gminie po zakończeniu żniw. 19 września 2021 roku na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawue odbyły się Dożynki Prezydenckie w których wziął udział Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Fot. Marek Borawski / KPRP
REKLAMA

Dożynki to wielkie święto plonów, które odbywają się zarówno w każdej polskiej gminie po zakończeniu żniw. 19 września 2021 roku na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawue odbyły się Dożynki Prezydenckie w których wziął udział Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – powiedział podczas dzisiejszej uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda.

Wydarzeniem wieńczącym trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw, są m.in. Dożynki Prezydenckie. Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory oraz prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów.

„Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej” odbywa się zgodnie z tradycją dzień przed Dożynkami Prezydenckimi, w którym biorą udział grupy reprezentujące poszczególne województwa. Celem Konkursu jest kultywowanie tradycji regionalnych oraz promocja dorobku kulturowego polskiej wsi.

Dożynki Prezydenckie organizowane są już po raz dziewiętnasty. Po raz pierwszy zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego. Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju wydarzenie po raz drugi odbyło się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Ceremoniał Dożynkowy prowadził Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

Na zakończenie wydarzenia Para Prezydencka odwiedziła stoiska kulinarne wystawione w ogrodach Pałacu.

- To siódme dożynki, które wraz z małżonką organizujemy jako Dożynki Narodowe, Dożynki Prezydenckie. Ogromnie się cieszę, że wszyscy Państwo po raz kolejny przyjęli nasze zaproszenie i jesteście mimo tej pogody. Bo przypominam sobie, że było już różnie: był deszcz, było słońce i straszny upał, ale tak, żebym był w płaszczu i żeby Państwo marzli i ściskali ręce, a pogoda dziś już rzeczywiście absolutnie jesienna – tak jeszcze nie było – powiedział prezydent podczas przemówienia.

Andrzej Duda pwiedział, że cieszy się, że przybyli goście, a szególne podziękowania skierował w stronę rolników, któzy przyjechali na zaproszenie po raz kolejny reprezentując wszystkie regiony kraju by „razem z Prezydentem radować się z zakończenia zbiorów”;

Prezydent powiedział, że rolnice poprzez wieńce dożynkowe przybyłe z całej Polski rolnicy pokazują, że symbolicznie sezon zbiorów właśnie się zakończył, że zebrano plon, skoszono zboża, które już są w stodole, spichlerzu, wszędzie tam, gdzie składowane są płody rolne, że część gospodarzy już zbyło plony swojej ciężkiej pracy.- Dziękuję, że tu przyjeżdżacie – wierzę w to głęboko – już spokojni, że kolejny sezon się zamyka – powiedział prezydent Duda, zwracając szczególną uwagę na wieniec dożynkowy NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, która w 2021 roku obchodzi 40-lecie swojego istnienia.

- Cieszę się z tej wielkiej sposobności, że nie tylko mogę Państwa gościć tu, w Pałacu Prezydenckim, ale przede wszystkim że mogę z całego serca podziękować w imieniu moim, osobistym, a także – symbolicznie – w imieniu całego naszego społeczeństwa. Cieszę się, że te dożynki odbywają się właśnie tu, w Warszawie, w największym mieście naszego kraju, w stolicy – tu, gdzie mieszkają konsumenci tego wszystkiego, co Państwo wypracowują swoją ciężką pracą na roli. Dziękuję za to całego serca. - powiedział prezydent podkreślając, że to właśnie dzięki trudowi polskich rolników, ich ciężkiej pracy, stresowi, trosce i sercu, które wkładają w swoją pracę na roli, mamy w Polsce zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe.

– To niezwykły skarb, to jeden z najważniejszych elementów. Doskonale wiedzą to wszyscy, którzy kiedykolwiek w swoim życiu odczuwali niedostatek żywności. A wiemy, że były takie czasy – i to całkiem nie tak dawno – że o żywność było naprawdę ciężko i ludzie nieraz godzinami stali w kolejkach, by ją kupić – powiedział prezydent, który zaznaczył, że w czasie pandemii koronawirusa były chwile, że półki w sklepach chwilami pistoszały, przypominając czasy komunistyczne, gdy Polakom doskwierały braki żywności. Ale jak powiedział Andrzej Duda to właśnie dzięki rolnikom i ich ciężkiej pracy braki te natychmiast były na bieżąco uzpełniane.

- Polscy rolnicy, ludzie polskiej wsi przez wieki naszej historii zawsze stawali na wysokości zadania, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba było bronić ojczyzny. „Żywią i bronią” – za to z całego serca też dziękuję. Wam, pokoleniu, które dzięki Bogu, dzięki opiece opatrzności nad naszym krajem, nigdy nie musiało chwycić za broń i walczyć o Polskę, życzę Państwu i nam wszystkim, by nigdy nie nastąpiła sytuacja, że będzie taka potrzeba. Ale też nigdy nie zapomnimy kosynierów, którzy szli za Tadeuszem Kościuszką, by walczyć o wolną Polskę. Nigdy nie zapomnimy milionowej armii, która w 1920 roku odparła bolszewików, a która w większości była złożona z chłopskich synów. Nigdy nie zapomnimy żołnierzy, którzy w 1939 roku stanęli w obronie Rzeczypospolitej, ani tych, którzy później poszli do partyzantki, do Armii Krajowej, do Batalionów Chłopskich, bo nigdy nie pogodzili się z okupacją i z tym, że Polska nie jest wolna. - powiedział prezydent Andrzej Duda zaznaczając, że rolnicy przyczyniali się nie tylko do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Polaków, ale gdy było trzeba potrafili bronić ojczyzny chwytając za broń, a nawet za kosy i widły.

- Tak samo nigdy nie zapomnimy wszystkich, którzy wtedy, gdy oficjalnie wojna już się zakończyła, ponieważ nie było prawdziwie wolnej Polski, z powrotem poszli do lasu i walczyli o nią do samego końca, bardzo często do ciężkiego więzienia, do tortur, do śmierci. Większość z nich to byli młodzi mężczyźni i dziewczyny właśnie z polskich wiosek. To było wówczas młode pokolenie polskich rolników. Wielu z nich za Polskę oddało życie – wspomniał prezydent walkę Żołnierzy Niezłomnych w których szeregch byli również rolnicy.

- Ale nie zapominamy także o tym, że kolejne pokolenie też umiało stanąć do walki o Polskę i o swoje, że nie daliście się skolektywizować, że nie daliście sobie odebrać ziemi, że komuniści Was się bali – także właśnie dzięki Żołnierzom Niezłomnym – bo wiedzieli, że polski chłop potrafi chwycić za broń i walczyć o Polskę i o swoje. - powiedział prezydent - Przejawem tej walki, ale tym razem bez broni w ręku, choć nie bez ofiar właśnie po stronie polskich rolników, był rok 1980, potem 1981 i powstanie Solidarności Rolników Indywidualnych – 40 lat temu w wyniku porozumień ustrzycko-rzeszowskich. Składam serdeczne życzenia z okazji tej rocznicy całej Solidarności Rolników Indywidualnych, wszystkim jej członkom i władzom. Z całego serca dziękuję, że jesteście i zawsze stoicie na straży rolniczych spraw, spraw polskiej wsi, i że nigdy ich nie zaniedbujecie – dziękuję z całego serca

Prezydent wspomniał też o tym, że to właśnie między innymi dzięki rolnikom zawdzięcza zeszłoroczne zwycięstwo w wyborach prezydenckich. Andrzej Duda podkreślił, że czuje zobowiązanie do dbania o polskich rolników i ich sprawy.

- Ale chcę powiedzieć, że i ja, będąc tu, w Pałacu Prezydenckim, pracując dla Rzeczypospolitej, nie zapominam, komu zawdzięczam zwycięstwo rok temu. Że to właśnie przede wszystkim polska wieś, polscy rolnicy oddali na mnie swoje głosy, po raz kolejny ufając, że będę dobrze prowadził sprawy Rzeczypospolitej, ale także że będę dbał o ich sprawy. I będę o te sprawy dbał! Będę współpracował z Ministrem Rolnictwa, będę współpracował z polskim rządem we wszystkich sprawach, które są dla rolnictwa ważne i które są dobrze realizowane. Wierzę, Panie Ministrze, że będą kolejne rozwiązania. - powiedział prezydent Duda, wymieniając zmiany i reformy planowane przez resort rolnictwa pod przewodnictwem Grzegorza Pudy.

- Ogromnie dziękuję, że Pan Minister zapowiedział system powszechnych ubezpieczeń dla rolników od klęsk żywiołowych i epidemicznych. Ogromnie za to dziękuję, bo to niezwykle ważne. To wielokrotny postulat naszych rolników, u których byłem w tym roku, gdy uderzył żywioł, gdy grad zniszczył rodzące się dopiero plony, gdy załamani rolnicy mówili mi, że nie będą mieli tam, w tych miejscach, praktycznie rzecz biorąc, co w tym roku zbierać. Niestety, w tym roku było w Polsce wiele takich miejsc, gdzie żywioły uderzyły. - powiedział prezydent - Rolnictwo potrzebuje wsparcia ze strony państwa i – jak zawsze powtarzam – rolnik musi mieć pewność, że będzie mógł przetrwać. Coś takiego zawsze się może zdarzyć i nie da się przed tym obronić, bo rolnik ze swoim trudem i swoją pracą wystawiony jest na pewne kaprysy natury – zdarza się, że przyjdzie grad, zdarza się, że przyjdzie powódź, przyjdzie huragan, zniszczy plony, gospodarstwo, bardzo często zabierze dorobek wielu lat ciężkiej pracy. - dodał prezydent, zaznaczając, że właśnie wtedy potrzebny jest system wsparcia, wtedy potrzebne jest to, by państwo zapobiegało – z jednej strony – tworząc właśnie ubezpieczenia, które mają charakter powszechny i zapewniają spokój, ale także – że państwo wyciąga wtedy rękę i mówi: „Proszę bardzo, rolniku, nie zapominamy o tobie”. Chciałbym, Panie Ministrze, byśmy zawsze o to dbali i zapewnili polskiemu rolnikowi spokojną możliwość pracy, spokojną możliwość planowania, realizowania swoich zamierzeń, także w zakresie rozwoju gospodarstw rolnych. - podsumował Prezydent.

Andrzej Duda wspomniał także o planowanym stworzeniu kodeksu rolnego, wyrażając jednocześnie nadzieję, że będą to dobre rozwiązania dla polskich rolników oraz dla rodzinnych gospodarstw rolnych, zaznaczając, że „one stanowią podstawę naszego ustroju rolnego, jak mówi to jasno i wyraźnie konstytucja. I to o nie przede wszystkim trzeba dbać, bo to tam wytwarzana jest wspaniała żywność, którą szczycimy się na całym świecie”.

- Musimy dbać, by z tej gigantycznej kwoty – prawie 18 mld euro, które pochodzą właśnie z eksportu polskiej żywności, które przychodzą do Rzeczypospolitej – jak najwięcej pieniędzy trafiało do rolników, by w jak największym stopniu mogli dzięki tym pieniądzom rozwijać swoje gospodarstwa, budować swoje rodziny. - podkreślił prezydent. - Polska wieś jest w coraz lepszym stanie, generalnie sytuacja – wierzę w to – poprawia się. Ale z naszej strony potrzeba jeszcze więcej troski, jeszcze więcej działania, by wspomagać zarówno tych rolników, którzy prowadzą gospodarkę i produkują zboża, jak i tych, którzy są hodowcami czy sadownikami. Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być równo przez nas zadbane. To sprawa niezmiernie ważna i chciałbym, byśmy taką politykę realizowali. - dodał prezydent Duda.

Z ust prezydenta Dudy padła też obietnica: „Obiecuję wszystkim Państwu, wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał; że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, wszystkiego, co istotne. I że – wierzę w to głęboko – będziemy tak kształtowali przepisy, które dotyczą działalności rolniczej i polskiej wsi, by były sformułowane jak najlepiej i by rzeczywiście służyły. A wszędzie tam, gdzie rolnicy będą nas informowali, że regulacje nie są dostatecznie precyzyjnie przygotowane, będziemy je poprawiali, by funkcjonowały i służyły jak najlepiej”.

- Sezon się zamyka, ale zarazem otwiera się kolejny. I na ten kolejny sezon chcę życzyć wszystkim polskim rolnikom przede wszystkim powodzenia, zdrowia i opieki opatrzności; by mogli Państwo rozwijać swoje rodziny, by w tych rodzinach dobrze się działo. I wreszcie – by Wasza praca przyniosła oczekiwane przez Was plony w szerokim tego słowa znaczeniu; by przyniosła korzyść Waszym rodzinom i Rzeczypospolitej. - powedział prezydent - Boże, miej w swojej opiece Rzeczpospolitą! Boże, miej w swojej opiece polskich rolników i cały nasz naród! Szczęść Boże! - powiedział kończąc swoje wystąpienie prezydent Andrzej Duda.

(rpf) pp / Źródło: prezydent.pl

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA