REKLAMA

Prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo łowieckie

Redakcja - Prawo i Finanse
31.03.2021
chat-icon 0

Głównym celem ustawy jest zapewnienie ciągłości prowadzenia na terytorium Polski przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich gospodarki łowieckiej, szacowania szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych oraz wypłaty należnych z tego tytułu odszkodowań.

fotolia
REKLAMA

Głównym celem ustawy jest zapewnienie ciągłości prowadzenia na terytorium Polski przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich gospodarki łowieckiej, szacowania szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych oraz wypłaty należnych z tego tytułu odszkodowań.

30 marca 2021 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 25 lutego 2021 r. zmieniającą ustawę o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw. W uzasadnieniu ustawy podpisanej przez prezydenta wskazano, że głównym celem ustawy jest zapewnienie ciągłości prowadzenia na terytorium Polski przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich gospodarki łowieckiej, szacowania szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych oraz wypłaty należnych z tego tytułu odszkodowań.

Cel ten jest realizowany poprzez przesunięcie z 31 marca 2021 r. na 31 grudnia 2021 r. terminu, w którym sejmiki województw są obowiązane do dokonania, w drodze uchwały, nowych podziałów województw na obwody łowieckie i zaliczenia tych obwodów do poszczególnych kategorii. W konsekwencji podziały województw na obwody łowieckie oraz zaliczenie obwodów łowieckich do poszczególnych kategorii dokonane przed dniem wejścia w życie nowelizowanej ustawy mają zachować ważność do 31 marca 2022 r.

Kancelaria Prezydenta zaznaczyła, że utrata ważności obowiązującego podziału województw na obwody łowieckie, przy równoczesnym braku możliwości ponownego ich wydzierżawienia związanego z niedokonaniem nowego podziału województw na obwody łowieckie doprowadziłaby do sytuacji, w której na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej niemożliwe byłoby prowadzenie szeroko pojętej gospodarki łowieckiej. Ponadto ustawa przedłuża okres obowiązywania umów dzierżawy obwodów łowieckich obowiązujących w dniu wejścia w życie nowelizowanej ustawy do 31 marca 2022 r.

Natomiast nowe podziały województw na obwody łowieckie oraz zaliczenia obwodów łowieckich do poszczególnych kategorii, których dokonały sejmiki województw w oparciu o przepisy ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 25 lutego 2021 r., zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z mocą od dnia 31 marca 2021 r.

Zdaniem izb rolniczych konieczna jest dalsza nowelizacja tej ustawy i uzupełnienie jej o przepisy przejściowe zwłaszcza w zakresie przeprowadzenia inwentaryzacji i sporządzania rocznych planów łowieckich. W marcu przyszłego roku koła łowieckie, którym z racji przyjętej ustawy przedłużono dzierżawę o rok, będą zobowiązane do przeprowadzenia inwentaryzacji i przygotowania do 21 marca 2022 r. rocznych planów łowieckich dla dzierżawionych obwodów.

A po 1 kwietnia 2022 roku, gdy nowe granice obwodów wejdą w życie konieczne będzie wydzierżawienie obwodów łowieckich. Wyłonieni dzierżawcy, będą zobowiązani do przeprowadzenia inwentaryzacji i sporządzenia rocznych planów dla danego obwodu. Można się więc spodziewać w przyszłym roku czasowego przesunięcia w realizacji gospodarki łowieckiej przez dzierżawców, a w szczególności nowych dzierżawców obwodów łowieckich.

(rpf) jp / Źródło: WIR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA