REKLAMA

Proces suszenia kukurydzy: temperatura, suszarnia i paliwo

Redakcja - Technika
24.11.2022
chat-icon 0

Uprawa kukurydzy może być realizowana na wiele sposobów i w różnym celu. Większość hodowców decyduje się na sprzedaż ziaren od razu po zbiorach, ponieważ kukurydza mokra nie wymaga suszenia. W przypadku kukurydzy suchej, proces suszenia jest niezbędny. Odbywa się on za pomocą specjalnego systemu, który implementowany jest w dedykowanych suszarniach do kukurydzy.

REKLAMA

Uprawa kukurydzy może być realizowana na wiele sposobów i w różnym celu. Większość hodowców decyduje się na sprzedaż ziaren od razu po zbiorach, ponieważ kukurydza mokra nie wymaga suszenia. W przypadku kukurydzy suchej, proces suszenia jest niezbędny. Odbywa się on za pomocą specjalnego systemu, który implementowany jest w dedykowanych suszarniach do kukurydzy.

 

Ze względu na niską powszechność tego typu rozwiązania, wiele osób nie wie, na czym polega proces suszenia, czym się kierować przy wyborze suszarni oraz o jakie parametry techniczne należy zadbać w pierwszej kolejności. Samodzielne suszenie kukurydzy to także odpowiedzialne zadanie, które wymaga dbałości o skrupulatną realizację określonych czynności w odpowiednim czasie. Jeśli ziarno nie zostanie wysuszone zaraz po osiągnięciu swojej najwyższej dojrzałości fizjologicznej, istnieje ryzyko powstania nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych. Jak więc powinien wyglądać proces suszenia kukurydzy?

Proces suszenia kukurydzy – suszarnia

Niezaprzeczalną zaletą ziaren kukurydzy jest wytrzymałość na działanie wysokich temperatur. Istotne jest jednak zachowanie równowagi na każdym etapie realizacji procesu suszenia kukurydzy. Suszarnia to jeden z aspektów, który ma istotny wpływ na jakość wytwarzanych ziaren. Wybierając odpowiednią suszarnię do kukurydzy, należy zwrócić szczególną uwagę na jej system wentylacyjny. Powinien on pozwalać na zoptymalizowanie procesu suszenia w zależności od poziomu wilgotności ziarna oraz ciśnienia zwrotnego. Zdecydowana większość nowoczesnych urządzeń na rynku jest wyposażona w funkcję kontroli temperatury. To udogodnienie wpływa nie tylko na wydajność całego systemu, ale przede wszystkim eliminuje ryzyko spalenia ziarna. Pozwala też zoptymalizować koszty paliwa, które jest wykorzystywane w procesie suszenia kukurydzy. Suszarnia powinna być więc dobierana w sposób indywidualny.

Proces spalania kukurydzy – paliwo a temperatura

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do wyboru odpowiedniej suszarni należy skonsultować się ze sprzedawcą tego typu urządzeń. Jeśli z kolei decydujemy się na suszenie ziaren przez pośrednika, warto zapoznać się z opiniami na temat wykonywanych przez niego realizacji. Parametry techniczne powinny być zawsze dostosowywane ze względu na późniejsze zastosowanie produktu, poziom wilgotności i warunki środowiskowe. Różnice w sposobie suszenia mają istotny wpływ na ilość zużytego paliwa, co warunkuje koszty całego procesu. Z tego powodu coraz więcej rolników decyduje się na tzw. dwuetapowe suszenie z odzyskiem ciepła, które pozwala obniżyć zużycie źródła energii o ok. 25%. Ta wartość wynika z porównania dwuetapowego systemu do jednoetapowego suszenia bez rekuperatora. Często stosuje się także tzw. wentylację ziarna, która pozwala częściowo odprowadzić wodę zawartą w kukurydzy. To rozwiązanie jest w stanie zmniejszyć wilgotność rośliny o ok. 14%.

Jaką temperaturą suszyć kukurydzę?

Poziom temperatury w suszarni ustalany jest na podstawie przeznaczenia ziaren i początkowego poziomu wilgotności. Informacja o poziomie wilgotności ziarna może być jednak myląca. Mogłoby się wydawać, że wysoka wilgotność wiąże się z koniecznością proporcjonalnego dopasowania wyższej temperatury. Jest to jednak błędne przekonanie, które może mieć negatywny wpływ na ziarno. Im wyższa wilgotność, tym niższa temperatura. Różnice poziomu wilgotności nie powinny być skrajnie różne, co pozwoli uniknąć zbyt szybkiego odparowania wody. Sugeruje się, aby temperatura suszenia kukurydzy wynosiła ok. 80-90º C. Pod koniec suszenia można ją podnieść do ok. 110º C. Nie jest to jednak jedyny sposób na suszenie kukurydzy. Proces ten może być wykonywany jednorazowo (tzw. jednoetapowe suszenie kukurydzy) lub dwukrotnie (tzw. dwukrotny proces suszenia kukurydzy). W przypadku dwukrotnego suszenia temperatura bardzo często osiąga nawet 140º C. Następnie ziarno chłodzone jest zimnym powietrzem.

Proces suszenia kukurydzy – paliwo

Temperatura emitowanego powietrza ma istotny wpływ na czas trwania procesu suszenia. Czas trwania wpływa z kolei na zużycie paliwa, które wykorzystywane jest w celu uzyskania ciepła. Najczęściej wybieranymi źródłami energii są: gaz ziemny, olej opałowy, propan. Wybór odpowiedniego paliwa ma ogromne znaczenie w kontekście żywotności maszyny. Jego czystość i jakość wpływa na pracę poszczególnych elementów konstrukcyjnych, zachowując je w dobrym stanie technicznym – nawet przy wzmożonej eksploatacji. Dobór źródła energii zwykle uwarunkowany jest sezonem (okresem suszenia), skalą działalności i rodzajem suszarni. Aby zobrazować ten aspekt, warto wziąć za przykład działalność suszarni sezonowych. W tym przypadku stosowanie gazu ziemnego może doprowadzić do przekroczenia limitów taryfowych. Wtedy wówczas propan staje się paliwem konkurencyjnym cenowo dla LPG. Niezależnie od źródła energii, zawsze warto korzystać z paliw od sprawdzonych producentów.

(rtr)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA