REKLAMA

Produkcja już nieopłacalna? Ceny wieprzowiny dołują

Redakcja - Zwierzęta
25.06.2018
chat-icon 0

Ceny wieprzowiny wciąż są wyjątkowo niskie. Wielu producentów podkreśla, że produkcja jest nieopłacalna.To z kolei prowadzi do likwidacji stad. Czyżby chów i hodowla trzody chlewnej w naszym kraju zmierzały do upadku?

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Ceny wieprzowiny wciąż są wyjątkowo niskie. Wielu producentów podkreśla, że produkcja jest nieopłacalna. 

To z kolei prowadzi do likwidacji stad. Czyżby chów i hodowla trzody chlewnej w naszym kraju zmierzały do upadku?

Już od dłuższego czasu producenci trzody chlewnej i wieprzowiny borykają się z bardzo trudną sytuacją. Ceny żywca i mięsa wieprzowego są wyjątkowo niskie, balansując na granicy opłacalności.

Taka sytuacja to efekt kilku czynników: po pierwsze mniejszego popytu na światowych rynkach (m.in. z Chin i USA), zwiększenia światowej produkcji i mocnej złotówki. A do tego swoje przysłowiowe „trzy grosze” dołożył ASF oraz konieczność dostosowania się do nowych zasad bioasekuracji.

Na „pocieszenie” pozostaje fakt, że niskie ceny żywca i mięsa wieprzowego to bolączka nie tylko polskich producentów, ale też tych zagranicznych.

Ceny żywca wciąż niskie, poprawy nie widać

Ceny żywca na krajowym rynku, według danych z poprzedniego tygodnia (18.06), w analizowanych przez nas skupach wahały się od 3,90 do 5,00 zł. Oczywiście, są one w dużej mierze uzależnione od wielkości i mięsności odstawianej partii zwierząt. Według resortu rolnictwa, średnia cena żywca wieprzowego w ubiegłym tygodniu wyniosła 4,69 zł. Widać tu mało znaczącą poprawę – o 1 grosz w porównaniu do cen tydzień wcześniej.

O tym, że ceny żywności są niskie, pisaliśmy już jakiś czas temu w artykule „Spadają ceny produktów rolnych”. Porównując ceny żywca wieprzowego z poprzedniego tygodnia do tych z kwietnia, przedstawionych niedawno przez Główny Urząd Statystyczny, sytuacja uległa drobnej poprawie.

Według GUS, średnia cena żywca wieprzowego w kwietniu 2018 r. wyniosła 4,51 zł kg. Warto tu zaznaczyć, że była ona niższa od zeszłorocznej ceny aż o 16%! Jednak ta nieznaczna poprawa wciąż jeszcze nie jest zadowalająca. Szczególnie, że na horyzoncie większych zwyżek cen nie widać. Raczej wprost przeciwnie.

Ceny prosiąt i półtusz wieprzowych też niskie

Oczywiście, podobnie, jak w przypadku cen żywca, półtusze wieprzowe oraz prosięta na targowiskach również nie są w cenie. Średnia cena półtusz w dniu 17.06.2018 r. wyniosła 6,85 zł/kg. Rok wcześniej było to o ponad 16% więcej – 8,17 zł. Podobnie rzecz się ma w przypadku prosiąt. Za sztukę o wadze 20 kg, producenci mogli otrzymać średnio 188,36 zł. Zmiana r/r wyniosła 10%, oczywiście na niekorzyść producentów w tym roku.

Można jednak znaleźć drobne pozytywne akcent na tym rynku - w porównaniu do zeszłego miesiąca, w czerwcu podskoczyły średnie ceny sprzedaży półtusz wieprzowych przeznaczonych na rynek wewnętrzny UE. Podobnie – ceny prosiąt na targowiskach dnia 18.06 w porównaniu do tych tydzień wcześniej były wyższe.

Nieopłacalna produkcja = likwidacja stad

Poza tym, że wieprzowina i żywiec wieprzowy są wyjątkowo tanie, pogorszył się stosunek cenowy skupu świń do cen zbóż paszowych, które w ostatnim czasie odnotowują wzrosty. Aktualnie więc producenci żywca nie mają powodów do zadowolenia. Jak podkreślają w rozmowach, chów i hodowla trzody stają się (albo i nawet już są) nieopłacalne.

Jak pisaliśmy w artykule „Pogłowie świń w górę, ceny w dół”, niskie ceny wieprzowiny i żywca powoli mogą więc wpłynąć na likwidację stad, szczególnie przez małych producentów. Nie musimy przy tym przypominać, że szybko rozprzestrzeniający się w naszym kraju afrykański pomór świń również się do tego przyczyni.

Szczególnie, że w ostatnim czasie ASF atakuje już nie tylko drobnych producentów czy rolników posiadających kilka świń w swoim gospodarstwie. Przykładowo, 20 czerwca stwierdzono wystąpienie ASF w gospodarstwie w woj. lubelskim, w którym utrzymywano 400 świń. Dzień wcześniej z kolei, również na Lubelszczyźnie, z tego powodu trzeba było ubić stado 1140 sztuk świń.

(rzw) Renata Struzik

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA