REKLAMA

Będą wysokie temperatury, burze z gradem i… susza – prognozują synoptycy

Redakcja - Uprawa
25.05.2018
chat-icon 0

Nie mamy dobrych wiadomości pogodowych – najbliższy tydzień zapowiada się być bardzo ciepły i burzowy.Miejscami prognozowane są burze z gradem o średnicy nawet 4 cm. A do tego, ulewne, ale punktowe opady burzowe nie zagwarantują roślinom odpowiedniej ilości wody w glebie. Czyli przed nami ciąg dalszy suszy.

fot. fotolia.com
REKLAMA

Nie mamy dobrych wiadomości pogodowych – najbliższy tydzień zapowiada się być bardzo ciepły i burzowy. 

Miejscami prognozowane są burze z gradem o średnicy nawet 4 cm. A do tego, ulewne, ale punktowe opady burzowe nie zagwarantują roślinom odpowiedniej ilości wody w glebie. Czyli przed nami ciąg dalszy suszy.

Co prawda aura sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu i różnym formom wypoczynku na łonie natury, ale dla rolników brak opadów deszczu to zła wiadomość. Niestety, w dalszym ciągu dobrych wiadomości na najbliższy tydzień nie mamy.

Weekend bardzo ciepły i burzowy. Z gradem

Ogólnie weekend będzie ciepły i w większości rejonów kraju burzowy. Miejscami burze będą bardzo gwałtowne, z gradem nawet o średnicy 4 cm. Tak dużych gradzin możemy się spodziewać zwłaszcza w centrum i na Kujawach.

Temperatura maksymalna w sobotę będzie się wahała od 24 do 27º C. Najcieplej będzie na ziemi Lubuskiej. Jedynie nad samym morzem i w rejonach podgórskich będzie trochę chłodniej – ok. 20º C. Miejscami, w trakcie burz może spaść 25-30 mm wody, porywy wiatru będą osiągać do 75 km/h, a na Kujawach i Pomorzu nawet do 80 km/h.

- Będą burze. Już dzisiaj w nocy prognozowane są głównie na północy i wschodzie, ale mogą się też pojawić w centrum i na południu. Miejscami w trakcie burz może spaść do 10-15 mm wody – mówi Anna Nemec, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Jutro burze będą praktycznie w całym kraju za wyjątkiem krańców północno-zachodnich. na zachodzie jedynie możliwość ich wystąpienia. Natomiast w pasie od Wybrzeża, przez Centrum po Górny Śląsk i Podkarpacie będzie sporo burz połączonych z bardzo intensywnymi opadami deszczu - zapowiada.

W nocy z soboty na niedzielę (26/27.05) popada jeszcze w pasie od Zatoki Gdańskiej przez Mazowsze, Małopolskę i Podkarpacie. Zwłaszcza na Mazowszu Kujawach i Warmii prognozowane są miejscowo silne opady deszczu do 20-25 mm. Na południu Polski – do 15 mm. Nie powinno już padać na krańcach północno-wschodnich kraju i w województwie dolnośląskim, czy lubuskim.

W niedzielę na zachodzie Polski (Wielkopolska, Ziemia Lubuska) synoptycy prognozują nawet 27-28º C. Najchłodniej będzie na wybrzeżu i w kotlinach podgórskich – tam 19-20º C. - W niedzielę również będą występowały burze, głównie na wybrzeżu, na Pomorzu, trochę w centrum kraju i miejscami na południowym-zachodzie, ale będą one słabsze i będzie ich znacznie mniej – podkreśla synoptyk IMGW Anna Nemec. - We wschodnich województwach w niedzielę nie powinno już padać - dodaje.

Przyszły tydzień upalny i suchy

Przyszły tydzień zapowiada się być bardzo ciepły, z temperaturą do 28-29º C. Samo wybrzeże oraz kotliny górskie (okolice Zakopanego, Kotlina Kłodzka) będą chłodniejsze – 20-23º C.

Poniedziałek i wtorek będą bardzo słoneczne. Jeśli wystąpią burze, to tylko w górach i rejonach podgórskich. Natomiast od środy do piątku burze będą pojawiały się głównie w południowo-zachodniej połowie kraju i będą one tylko miejscowe.

Susza jest i będzie

- Przez ostatni miesiąc nie było w kraju miejsca, gdzie by nie padało. Jednak te opady nie były na tyle duże, żeby nadrobić brak wody w glebie – zauważa Grzegorz Walijewski, synoptyk hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Na 11 naszych stacjach spośród ok. 500, które są w całej Polsce, zaobserwowaliśmy już oznaki suszy hydrologicznej. Głównie w województwie śląskim, dolnośląskim i lubuskim stany wód są najniższe w porównaniu do reszty kraju - podkreśla.

Opady, które wystąpiły w ostatnich dniach, w niektórych regionach kraju poprawiły trochę sytuację hydrologiczną. Jednak na większości obszaru Polski, poziom wody w glebie jest wciąż bardzo niski. I biorąc pod uwagę najnowsze prognozy, powoli ,ale systematycznie poziom wody w glebie będzie się obniżał, zmierzając ku suszy hydrologicznej.

(rup) Renata Struzik

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA