REKLAMA

Prognozy w zakresie finansowania segmentu Agro w Polsce oraz wyniki branży leasingowej po pierwszym półroczu 2017

Redakcja - Prawo i Finanse
26.09.2017
chat-icon 0

Michał Kamiński, menadżer rynku rolnego w BZ WBK Leasing

Jak podaje Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w drugim kwartale 2017 r. koniunktura w polskim rolnictwie ponownie poprawiła się. Jest to już piąty kwartałz rzędu poprawy koniunktury rolnej.

REKLAMA
Michał Kamiński, menadżer rynku rolnego w BZ WBK Leasing[/caption]

Jak podaje Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w drugim kwartale 2017 r. koniunktura w polskim rolnictwie ponownie poprawiła się. Jest to już piąty kwartał 

z rzędu poprawy koniunktury rolnej.

Wartość wskaźnika wzrosła o 4,7 punktu, z poziomu -5,3 pkt do -0,6 pkt. Poprawa wynika zarówno ze wzrostu przychodów gospodarstw rolnych 

(w większym stopniu – wartość wyrównanych przychodów pieniężnych, jednej 

ze składowych wskaźnika, zwiększyła się o 5,6 punktu, z poziomu -11,7 pkt do -6,1 pkt), jak 

i z poprawy nastrojów gospodarstw rolnych (wartość zaufania, drugiego składowego wskaźnika jest wyższa od wartości sprzed kwartału o 3,1 pkt).

W skali roku wartości wskaźnika koniunktury i obu wskaźników cząstkowych wzrosły o odpowiednio: 13,4, 13,1 

i 13,9 pkt.

Jeśli nałoży się na to przewidywane, sezonowe polepszenie się sytuacji finansowej rolników, należy spodziewać się w przyszłym kwartale 2017 r. rekordowo wysokich wyników. Jak wskazuje analiza przeprowadzona przez Instytut poprawa koniunktury jest przede wszystkim skutkiem powszechnego przypływu optymizmu wśród rolników – wzrost wskaźnika zanotowano niemal we wszystkich wyróżnianych grupach gospodarstw rolnych.

Jeśli chodzi o wyniki całej branży leasingowej w Polsce w 2Q 2017 roku branża leasingowa sfinansowała środki trwałe o łącznej wartości netto przekraczającej 16,8 mld złotych – 

to o 10,7 proc. więcej niż przed rokiem. Z tego wartość netto sfinansowanych pojazdów wyniosła ponad 11,6 mld zł, a dynamika r/r wyniosła blisko +9,5 proc.

Na tle przedstawionych analiz bardzo dobrze wypada BZ WBK Leasing, który nadal pozostaje liderem rynku w zakresie finansowania maszyn i urządzeń w Polsce. Z danych za drugi kwartał 2017 r. wynika, że sfinansowaliśmy maszyny i urządzenia o łącznej wartości ponad 548 mln zł z dynamiką blisko 32 proc., czyli o 13 proc. powyżej rynku leasingu. Wysoki wzrost w finansowaniu środków trwałych w MiU r/r uzyskaliśmy właśnie m.in. w maszynach rolniczych (ponad 42 proc.)

Na osiągane wyniki w segmencie agro wpływa duży popyt inwestycyjny w rolnictwie 

i łatwiejszy dostęp do finansowania fabrycznego (w porównaniu chociażby do dotacji UE czy standardowego kredytu), a popularność tej formy pozyskiwania kapitału rośnie z roku 

na rok.

Od wielu lat finansujemy polskie rolnictwo, które stanowi dla nas jeden z najważniejszych segmentów rynku. Wsłuchujemy się w potrzeby sektora i wprowadzamy nowe rozwiązania ułatwiające współpracę z naszymi obecnymi i przyszłymi klientami. W dalszym ciągu zatem będziemy rozwijali programy finansowania fabrycznego, realizowane we współpracy 

ze sprawdzonymi dostawcami i partnerami, którzy umożliwiają uzyskanie finansowania maszyn i sprzętu rolniczego w miejscu jego zakupu, często na promocyjnych warunkach.

W ofercie BZ WBK Leasing dostępne są również programy finansowania fabrycznego sprzętu rolniczego i komunalnego marki Kubota, które cieszą się dużym powodzeniem.

Prognozy w zakresie finansowania segmentu Agro w drugiej połowie 2017 roku

Na kolejne wzrosty na rynku leasingu w Polsce będzie miała wpływ prognozowana wyraźna poprawa inwestycji w kolejnych kwartałach, głównie ze względu na rosnące wykorzystanie środków z UE oraz poprawiające się nastroje przedsiębiorców. Przy założeniu, że powyższe elementy pozytywnie zadziałają na polską gospodarkę oraz samo rolnictwo, branża leasingowa w Polsce będzie w stanie utrzymać prognozowany przez ekspertów BZ BWK Leasing pod koniec stycznia wzrost rynku w całym 2017 r. na poziomie ok. 14 proc.

Branża leasingowa w Polsce ma się dobrze. Jeśli spojrzymy na wyniki spółek leasingowych 

to widać, że dynamika jest dodatnia. Oczywiście rynek maszyn i urządzeń, szczególnie rolniczych, mocno waży w dynamice finansowania maszyn w Polsce. Jakie są determinanty obecnej sytuacji? Przede wszystkim ciągłość subwencji unijnych, która trwa od 2004 r. - najpierw SAPARD, potem kolejne PROW-y.

Rolnicy zatem czekają na takie impulsy i wolą inwestować z udziałem subwencji. Z naszej perspektywy nadal będziemy mocno inwestować w sektor rolny i odpowiadać na potrzeby klientów, dostosowując parametry ofert, 

jak i produktów przeznaczonych dla tego sektora.

Jesteśmy przygotowani na realizację inwestycji pod PROW, które często będą bardziej złożone i będą wymagały od nas większego zaangażowania w proces. 

Nie zmieniamy sposobu funkcjonowania, tylko dostosowujemy się do oczekiwań rynku i klientów. Dla nas jest to proces ciągły, ponieważ warunki często zmieniają się dynamicznie.

(rpf) Komentarz ekspercki: Michał Kamiński, menadżer rynku rolnego w BZ WBK Leasing.

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA