Program Konopny – atrakcyjna oferta dla polskiego rolnika
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNiRZ), podmiot podległy Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi dynamicznie rozwija działalność związaną z upowszechnieniem upraw i komercjalizacją polskich odmian konopi przemysłowych.
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNiRZ), podmiot podległy Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi dynamicznie rozwija działalność związaną z upowszechnieniem upraw i komercjalizacją polskich odmian konopi przemysłowych.
Uprawiał konopie w tunelu foliowym między pomidorami
Ważny termin dla podmiotów skupujących konopie włókniste i mak
Globalny popyt na nasiona odmian konopi Białobrzeskie, Tygra i Henola stanowi wyzwanie dla powołanego w 2018 roku Programu Konopnego, który corocznie zwiększa o niemal 100% liczbę rolników uprawiających polskie, należące do Instytutu odmiany konopi przemysłowych w celu produkcji najwyższej jakości materiału nasiennego.
– Posiadamy dużą grupę doświadczanych plantatorów, jednak, z uwagi na duże zainteresowanie naszym materiałem nasiennym na sezon 2020/2021 poszukujemy nowych rolników, zainteresowanych poprawą rentowności swoich upraw. Program Konopny to także wydzielona struktura organizacyjna – podaje w komunikacie Instytut.
O jakość współpracy z plantatorami dba zespół pracowników, w tym koordynatorzy regionów (ustanowiono 5 regionów w Polsce), agrotechnicy, hodowcy i pracownicy administracyjni.
W pieczarkarni uprawiali marihuanę
W ramach Programu IWNiRZ oferuje rolnikom:
Rok 2022 rokiem Henoli. Instytut ogłasza projekt HenolaHemp!
• Zakup całego plonu nasion wg ustalonych cen
• Pomoc w dokonaniu zgłoszeń urzędowych.
Rolniczka uprawiała marihuanę na polu kukurydzy
Uwaga! W 2021 r. odmiana konopi Finola nie kwalifikuje się do płatności
Uprawa konopi na cele nasienne różni się znacząco od uprawy na cele przemysłowe lub spożywcze. Z uwagi na to eksperci z Instytutu stworzyli program szkoleniowy dla rolników, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia z uprawą konopi przemysłowych.
Uwaga! W 2021 r. odmiana konopi Finola nie kwalifikuje się do płatności
Na potrzeby programu zostały przygotowane materiały informacyjne, ale pracownicy Instytutu dostępni są również telefonicznie oraz osobiście, wizytując uprawy kilkukrotnie podczas okresu wegetacji Współpraca z Instytutem w ramach Programu Konopnego to atrakcyjna oferta dla polskiego rolnika.
– Przyjmując orientacyjny plon 700-1000 (odmiany włókniste) 1200-1500 (odmiana oleista) kg/ha nasion, można uzyskać przychód na poziomie do 15 000 zł zł/ha. Istnieje również możliwość sprzedaży słomy konopnej oraz omłotu – informuje IWNiRZ
Uprawa konopi: Zmiany w ustawie szansą dla polskiego rolnictwa?
Łączny przychód może wynieść nawet 20 000 zł/ha - nie licząc dopłat bezpośrednich z UE do uprawy konopi włóknistych. Program Konopny to również pakiet usług związanych z uprawą i oceną wytworzonego materiału.
Oferta Instytutu to również możliwość skoszenia materiału roślinnego a także usługi laboratoryjne w zakresie analizy zawartości kannabinoidów, oceny słomy i włókna oraz właściwości fizykochemicznych wyrobów włókienniczych zawierających włókna naturalne.
Oferta współpracy jest skierowana do rolników z każdego województwa. Więcej szczegółów na stronie www.programkonopny.pl
Zasady prowadzenia uprawy konopi włóknistych w Polsce
– Z uwagi na wymagania formalne dotyczące zgłoszeń upraw prosimy o jak najszybszy kontakt w celu przygotowania niezbędnych dokumentów zgłoszeniowych do gmin – zachęca IWNiRZ.
(rup) pp / informacje prasowe
W Polsce trwają żniwa konopne
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.