REKLAMA

Program Konopny – odpowiedź poznańskiego Instytutu na potrzeby globalnego rynku

Redakcja - Uprawa
12.12.2018
chat-icon 0

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, podmiot podległy Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi ustanowił Program Konopny, którego celem jest komercjalizacja polskich odmian konopi przemysłowych.

fotolia
REKLAMA

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, podmiot podległy Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi ustanowił Program Konopny, którego celem jest komercjalizacja polskich odmian konopi przemysłowych.

Instytut posiada prawie 90-letnie doświadczenie w zakresie hodowli, uprawy i przetwórstwa konopi przemysłowych. W tym okresie wypracował potencjał, który stał się bardzo atrakcyjny dla zagranicznych firm zainteresowanych aktywnością biznesową w obszarze konopi przemysłowych.

Szczególnie cenne są odmiany Instytutu, których wysoka jakość została potwierdzona między innymi przez Departament Rolnictwa Stanu Colorado, USA. Globalny popyt na nasiona odmian konopi Białobrzeskie, Tygra i Henola stanowi wyzwanie dla zespołu Programu Konopnego, który w obecnym roku istotnie zwiększył areał upraw w Polsce w stosunku do lat poprzednich. Na tym nie planujemy zakończyć rozwoju upraw nasiennych w Polsce – mówi Witold Czeszak, Kierownik Programu Konopnego.

W roku 2019 chcielibyśmy podwoić areał naszych upraw w stosunku do 2018r. Współpracujemy z grupą doświadczanych plantatorów, jednak wciąż rekrutujemy kolejnych polskich rolników, którzy podobnie jak my wierzą w możliwości czerpania korzyści z uprawy tych roślin – informuje Instytut.

Jak informuje Instytut, Program Konopny to także nowa struktura organizacyjna. O jakość współpracy z plantatorami dba zespół pracowników, w tym koordynatorzy regionów (ustanowiono 5 regionów w Polsce), agrotechnicy, hodowcy i pracownicy administracyjni.

W ramach Programu Instytut oferuje rolnikom:


- Wysokiej jakości materiał nasienny polskich odmian należących do Instytutu


- Pomoc w dokonaniu zgłoszeń urzędowych.


- Wsparcie agrotechniczne w całym okresie upraw


- Opiekę merytoryczną ekspertów/pracowników naukowych IWNIRZ


- Zakup całego plonu nasion wg ustalonych cen


- Wysoką rentowność


- Możliwość nabycia wiedzy w zakresie upraw, zbioru i przetwórstwa konopi przemysłowych w trakcie organizowanych szkoleń I spotkań indywidualnych

Uprawa konopi na cele nasienne różni się znacząco od uprawy na cele przemysłowe lub spożywcze. Z uwagi na to eksperci z Instytutu stworzyli program szkoleniowy dla rolników, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia z uprawą konopi przemysłowych. 

Poza drukowanymi materiałami edukacyjnymi, pracownicy Instytutu dostępni są telefonicznie oraz osobiście, wizytując uprawy kilkukrotnie podczas okresu wegetacji. 

Premią za zaangażowanie plantatora w uprawę konopi przemysłowych jest atrakcyjna rentowność tej działalności.

Szacujemy, że z 1 ha przy plonie 600-700 kg można uzyskać przychód na poziomie 7000-8000 zł. Dodatkowo w roku 2019 planujemy pomoc rolnikom w sprzedaży pozostałych części rośliny co powinno podnieść wartość przychodu do kwoty co najmniej 10000 zł.

Zapraszamy do współpracy rolników z każdego województwa i zachęcamy do lektury naszej strony www.programkonopny.pl Z uwagi na wymagania formalne dotyczące zgłoszeń upraw prosimy o jak najszybszy kontakt w celu przygotowania niezbędnych dokumentów zgłoszeniowych do gmin.

(rup) jp / źródło: Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA