Program rolnośrodowiskowy: Międzyplon ścierniskowy spełnił swoją funkcję
Międzyplon ścierniskowy lub międzyplon ozimy przez wiele gospodarstw rolnych utożsamiany jest jako przykra konieczność w celu ubiegania się o dopłaty rolnośrodowiskowe.
Międzyplon ścierniskowy lub międzyplon ozimy przez wiele gospodarstw rolnych utożsamiany jest jako przykra konieczność w celu ubiegania się o dopłaty rolnośrodowiskowe.
W myśl obowiązujących przepisów, pierwszy z nich powinien zostać wysiany w okresie od 1 lipca do 20 sierpnia i pozostać na polu do 1 października tego samego roku. Termin siewu w przypadku międzyplonu ozimego to przedział od 1 lipica - 1 października. 15 lutego kolejnego roku to z kolei okres do którego powinien on znajdować się na wybranym stanowisku.
ARiMR przesunęła termin składania wniosków o płatności dla małych gospodarstw i do gruntów wyłączonych z produkcji
Oznacza to, że w przypadku poplonów ścierniskowych, teoretyczny czas ich uprawy dobiegł końca, w związku z czym rolnicy z czystym sumieniem mogą przygotowywać swoje grunty pod kolejne uprawy.
Konieczność oraz ogromna determinacja rolników zmierzająca do wywiązania się z obowiązku zazieleniania posiadanego areału, sprawia że czasami zapomina się o niezwykle korzystnych właściwościach poplonów.
Premia dla młodych rolników – ruszył nabór wniosków
W zależności od wybranego gatunku roślin zielonych ich korzystne atrybuty mogą ulegać zmianie (np. wzbogacanie gleby w azot dotyczy gatunku roślin motylkowych). Ogólnie rzecz biorąc, uprawa poplonów niesie ze sobą następujące korzyści:
- Wzbogacenie gleby w składniki mineralne
- Zapobieganie wypłukiwaniu składników odżywczych z gleby
- Poprawa aktywności biologicznej gleby
Dopłaty 2023: Na konta rolników trafiło niemal 8,22 mld złotych
- Spuchlnienie gleby
- Hamowanie rozwoju nicieni, larw oraz szkodliwych patogenów
Ile lat można ugorować pole?
Ze względu na zalecane terminy siewów zbóż ozimych, najbezpeczniejszym rozwiązaniem po zastosowaniu poplonu jest uprawa roślin jarych. Zmieniające się warunki klimatyczne, a co za tym idzie ciepła i wilgotna jesień oraz łagodniejsze zimy sprawiają, że z całą pewnością wielu rolników zdecyduje się na opóźniony siew.
(arimr) Krzysztof Przepióra
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.