REKLAMA

Protestujący rolnicy mówią: Dość! W ministerstwie odprawili ich z kwitkiem

Problemy z jakimi muszą się mierzyć obecnie rolnicy to jeden z największych kryzysów po 1989 roku w polskim sektorze rolnym. Postulaty protestujących 18 stycznia 2022 roku rolników z województwa zachodniopomorskiego są odzwierciedleniem sytuacji w jakiej znalazły się osoby prowadzące gospodarstwa rolne w całym kraju.

fot. RK
18 stycznia 2022 chat-icon0

REKLAMA
Protest w powiecie szczecineckim podobnie jak w praktycznie wszystkich powiatach województwa zachodniopomorskiego rozpoczął się po godzinie 11:00, swoje niezadowolenie i postulaty mające zmienić los polskiego rolnictwa przyjechało manifestować 53 rolników w traktorach oraz drugie tyle w samochodach. Protestujący poruszali się między innymi drogą krajową numer 11 na odcinku między Szczecinkiem a Sokolnikiem.

Prostestujący rolnicy apelują do rządu o interwencję i przedstawiają swoje postulaty, które w ich ocenie mogą poprawić styuację w polskim rolnictwie, ale też uchronić przed szalejącymi cenami żywności całe społeczeństwo. Jeśli ta forma protestu nie przyniesie skutku ma on przybrać już wkrótce ostrzejszą postać.

- Walka dla dobra ogółu jest warta poświęcenia i nie chodzi tu tylko o samych rolników, chodzi też o konsumentów, dla których my produkujemy docelowo. Rolnicy nie są samowystarczalni i też są konsumentami więc te protesty dotyczą ich podwójnie – mówi Roman, który przyjechał ciągnikiem na dzisiejszy protest w powiecie szczecineckim.

REKLAMA
Organizatorem protestu jest NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz Zachodniopomorska Izba Rolnicza przy wsparciu stowarzyszenia plantatorów buraka cukrowego.

Rolnicy mówią o drożejących paliwach, nawozach i środkach ochrony roślin oraz braku pewności co do przyszłości, zarówno tej najbliższej jak i bardziej odległej. Przedstawiciele NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” są rozgoryczeni, bowiem jak mówią, byli już kilka razy w Warszawie na rozmowach o swoich postulatach ale niestety bezskutecznie.

Uczestnicy protestu mają sześć postulatów wprowadzenia zmian:
 w polityce państwa,
- tarczy antykryzysowej dla rolnictwa,
- walka z suszą w rolnictwie,
- gospodarowanie ziemią będącej w zasobach Własności Rolnej Skarbu Państwa,
- holdingu spożywczego,
- ubezpieczeń społecznych.
(rpf) pp


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Branża drobiarska w Brazylii skorzysta na spadających cenach pasz

Redakcja - Prawo i Finanse 12 maja 2023 chat-icon1

Bardzo prawdopodobny scenariusz na najbliższy czas jest pozytywny dla producentów drobiu w Brazylii ze względu między innymi na spadające gwałtownie ceny kukurydzy na tamtejszym rynku.

Jak donosi agencja Reuters przedstawiciele branży drobiarskiej uważają, że prawdopodobnie pozwoli to na złagodzenie presji kosztowej wynikającej z rosnących cen surowców paszowych, bowiem to właśnie pasze wykorzystywane w żywieniu drobiu stanowią około 70% kosztów tego rodzaju produkcji.

Spadki cen kukurydzy w Brazylii w 2023 roku wyniosły niemal 30 procent w stosunku do najwyższych notowań w 2022 r. Dzieje się tak ze względu na szacunki wysokich zbiorów w najbliższych miesiącach – ocenia Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Brazylijskie zakłady mięsne powinny zatem odczuć ulgę w związku z ograniczeniem wpływu presji kosztowej po trudnym przeszłym okresie związanym z podażą zbóż i ich wysokimi cenami. To dobre informacje również

REKLAMA

Ceny świń: Notowania na VEZG w górę po niemal dwóch miesiącach stagnacji

Super Visor 25 maja 2023 chat-icon2

Przez niemal dwa miesiące cena świń rzeźnych na dużej niemieckiej giełdzie świń VEZG utrzymywała się na poziomie wynoszącym 2,33 euro za kilogram wagi bitej ciepłej. Od 24 do 31 maja 2023 roku na VEZG obowiązywać będzie cena 2,38 euro (10,66 zł), mamy więc do czynienia z podwyżką wynoszącą 5 eurocentów.

(rzw) Źródło: VEZG

REKLAMA