REKLAMA

PROW: Restrukturyzacja małych gospdodarstw – można wnioskować o 60 tys. wsparcia

Ruszył nabór na restrukturyzację małych gospodarstw 2022

Oddziały regionalne ARiMR rozpoczęły Przyjmowanie wniosków o wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw rozpoczęły oddziały reginalne Agecncji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

fot. Paweł Pąk
Redakcja - Prawo i Finanse 16.05.2022 chat-icon0

REKLAMA
Ruszył nabór na restrukturyzację małych gospodarstw 2022[/caption]

Oddziały regionalne ARiMR rozpoczęły Przyjmowanie wniosków o wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw rozpoczęły oddziały reginalne Agecncji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wsparcie wypłacane jest formie 60 tys. zł bezzwrotnej premii finansowanej z budżetu PROW 2014 – 2020. Wnioski można składać od 16 maja do 14 lipca 2022 roku.

Zainteresowani tą formą wsparcia powinni posiadać gospodarstwo obejmujące co najmniej 1 hektar użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa musi być mniejsza niż 13 tys. euro.

Rolnicy chcący ubiegać się o premię, mogą być ubezpieczeni w KRUS-ie, jak i w ZUS-ie. Nie ma również zakazu jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej lub pracy na etacie. Istotne jest, by co najmniej 25 proc. dochodów lub przychodów osiąganych przez zainteresowanego pochodziło z działalności rolniczej.

Z możliwości ubieganie się o pomoc w ramach „Restrukturyzacji małych gospodarstw” beneficjenci następujących mechanizmów: „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętych PROW 2007-2013, a także „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, „Premie dla młodych rolników” w ramach PROW 2014-2020.

Kwota wsparcia na restrukturyzację małego gospodarstwa wynosi 60 tys. złotych i jest wypłacana jest w dwóch ratach – 80 proc. rolnik dostaje po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy i 20 proc. – po poprawnej realizacji biznesplanu.

Całą kwotę wsparcia należy przeznaczyć na prowadzoną w gospodarstwie działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Co najmniej 80 proc. kwoty musi być wydane na środki trwałe, m.in. na: zakup nowych maszyn rolniczych, urządzeń i wyposażenia oraz na budowę, przebudowę lub remont budynków służących produkcji rolniczej; nabycie gruntów rolnych lub stad podstawowych; zakładanie sadów albo plantacji roślin wieloletnich.

Wnioski można składać od 16 maja do 14 lipca 2022 r. w oddziałach regionalnych Agencji – osobiście, przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

(rfp) kp / Źródło: ARiMR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA