Blog: PRRS – koszmar hodowcy
PRRS czyli zespół rozrodczo-oddechowy jest jedną z najgroźniejszych chorób wirusowych w hodowli trzody chlewnej. Występuje na całym świecie powodując duże straty ekonomiczne.

PRRS czyli zespół rozrodczo-oddechowy jest jedną z najgroźniejszych chorób wirusowych w hodowli trzody chlewnej. Występuje na całym świecie powodując duże straty ekonomiczne.
W przypadku stada podstawowego, PRRS objawia się głównie wysoką gorączką, obniżonym poziomem skuteczności krycia oraz późne ronienia około 110 dnia ciąży. Poza tym mioty zainfekowanych loch mogą być mało liczne oraz zmumifikowane. Prosiaki rodzą się bardzo słabe, występuje u nich rozkroczność a śmiertelność jest na wysokim poziomie.

Finansowanie na poprawę dobrostanu zwierząt hodowlanych
U prosiąt wirus najczęściej atakuje zwierzęta między 6-8 tygodniem życia. Obserwujemy niewydolność oddechową i wysoką gorączkę. Wirus namnaża się w makrofagach płuc niszcząc barierę immunologiczną stwarzając miejsce dla rozwoju innych chorób, najczęściej (Streptococcus suis, Haemophilus parasuis). Następstwem tego są dalsze problemy w tuczu (słaby współczynnik wykorzystania paszy, mniejsze tempo przyrostu oraz wysoka śmiertelność).
Na rynku są dostępne szczepionki dla loch i prosiąt. Profilaktykę ogólną powinniśmy ustalić z lekarzem weterynarii. Niestety szczepionki w 100 procentach nie zabezpieczają nas przed wirusem, dlatego przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji jest w tym przypadku piorytetetem.
![]()
Cena tucznika na VEZG osiągnęła dawno nie widziany poziom
Należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniego poziomu PRRS w stadzie jest odpowiednia kwarantanna i aklimatyzacja młodych loszek.
Szymon Dziasek – hodowca z Wielkopolski.

Jaka cena tucznika na niemieckim rynku?

Ceny tucznika nadal bez zmian na VEZG
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.