Przedświąteczny ubój karpia: Nowe zalecenia GLW i wymogi dobrostanu w handlu
W przedświątecznym okresie wzrasta sprzedaż żywych karpi, Główny Lekarz Weterynarii (GLW) przypomina o rygorystycznych przepisach. Jakie są zasady humanitarnego uśmiercania ryb i dlaczego sklepy muszą wydzielać specjalne miejsca do uboju?
Choroba niebieskiego języka uderza pod koniec roku: 23 nowe ogniska
W związku z intensyfikacją ruchu w handlu detalicznym, Główny Lekarz Weterynarii (GLW) opublikował komunikat przypominający o obowiązku ścisłego przestrzegania Ustawy o ochronie zwierząt oraz unijnych przepisów dotyczących ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania. GLW zdecydowanie zaleca sprzedaż ryb wyłącznie po ich wcześniejszym humanitarnym uśmierceniu w miejscu sprzedaży. Proces uśmiercania ryb musi zapewniać natychmiastowe i trwałe pozbawienie przytomności. Wskazane metody ogłuszania obejmują:
- Metodę mechaniczną, polegającą na mocnym uderzeniu w czołową część czaszki.
- Metodę elektryczną, w której wykorzystuje się porażenie prądem prowadzące do utraty przytomności.
Ogłuszenie musi być dodatkowo połączone z trwałym uszkodzeniem układu nerwowego poprzez przecięcie rdzenia kręgowego lub dekapitację. Uśmiercanie ryb nie może odbywać się w obecności dzieci, co jest regulowane prawnymi ograniczeniami i podlega sankcjom karnym. Miejsce przeznaczone do uśmiercania musi być odpowiednio wydzielone i odizolowane od dostępności osób postronnych, np. za pomocą parawanu, ścianki działowej lub w odrębnym pomieszczeniu.
Pracownicy odpowiedzialni za ogłuszanie powinni być pełnoletni, posiadać stosowne doświadczenie lub ukończone specjalistyczne szkolenie dotyczące dobrostanu i procedur uśmiercania ryb. Z kolei pośrednicy mają obowiązek zapewnienia przeszkolenia personelu zajmującego się sprzedażą końcową. W przypadku przechowywania żywych ryb w sklepach należy przestrzegać rygorystycznych wymogów:
- Baseny muszą być szczelne, wyposażone w gładkie ściany oraz system dotleniający, który utrzymuje wodę w optymalnej temperaturze 4-6°C (maksymalnie 10°C).
- Zagęszczenie ryb nie może przekraczać proporcji 1 kg na 1 litr wody.
- Ryby wykazujące widoczne uszkodzenia należy niezwłocznie poddać uśmierceniu po ich dostarczeniu do sklepu.
Jeśli sklep mimo zaleceń decyduje się na sprzedaż żywych ryb do transportu, opakowanie, niezależnie od tego, czy jest sztywne, czy foliowe, musi spełniać określone wymagania:
- Zawierać wodę w proporcji przynajmniej 1:2 (masa ryby do objętości wody).
- Zapewniać rybie możliwość przyjęcia naturalnej pozycji bez nienaturalnego wygięcia ciała.
Kupujący także muszą zadbać, by czas przewozu żywej ryby ze sklepu do domu był możliwie jak najkrótszy.
(rpf) Źródło: wetgiw
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.